Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLAR RUH HALLERİNİ RESİMLERLE DIŞA VURUYOR

Çocuklar ruh hallerini resimlerle dışa vuruyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Eda Ergür’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Uzman Klinik Psikolog
 
 

18.09.2015 - 14:22 | Son Güncelleme:

Çocukları anlamamızın, onların ne düşündüğünü, nasıl hissettiğini fark edebilmemizin tek yolu bize anlattıklarını dinlemek değildir. Çocukların iç dünyasının yansımasının sözlü iletişimle sınırlı olmadığı önemli bir gerçektir.

ÇOCUĞUNUZUN ÇİZDİĞİ RESİMLERİ İNCELEYİN

Aileler sıklıkla kurulan sözel iletişimlerinin sınırlı olduklarından şikayet ederler; örneğin "okulda ne yaptığını soruyorum bir şey anlatmıyor", "bir sorunu olsa haberim olmayacak" gibi yakınmalarda bulunabiliyorlar. Sözlü iletişim kurmaktan kaçınan çocukların yaşadıkları olaylar karşısındaki duygu ve düşüncelerini ifade etmelerinin bir çok gözden kaçan yolu vardır. Çocuğun iç dünyasını anlamaya fırsat tanıyan en önemli yöntemlerden biri çocuğun çizdiği resimlerini incelemektir.

çocuk resim

ÇOCUĞUN ÇİZİMLERİ BİRÇOK İPUCU VERİR

Çocukların yapmış oldukları çizimler kendisiyle, ilişkileriyle, duygu ve de düşünceleriyle ilişkili oldukça detaylı bilgi verebilir. Elbette ebeveynlerin bu çizimleri uzman bir kişi gibi inceleyip yorumlaması kolay değildir. Ancak çocuğun tekrarlayıcı ve dikkat çeken çizimleri varsa bu konuyla ilgili bir sıkıntı yaşıyor olduğuna dair bir soru işaretiniz olması uygun olacaktır.

Çocukların çizdiği resimler sözel olarak anlatmaktan kaçındıkları duygu ve düşüncelerini ele vermektedir. Çizimlerinden çocukla ilgili birçok bilgiye ulaşmak mümkündür. Örneğin ailesini çizen bir çocuğun resminden anne, baba veya kardeşleriyle arasındaki ilişkiye dair bir çok şey anlaşılabilir.

 çocuk resim 

RUH HALLERİNİ RESİMLERİYLE DIŞA VURUYORLAR

Çocuğun çizmiş olduğu bir insan çizimi ise kendilik algısına dair oldukça önemli bir ipucu vermektedir. Bir organın dikkat çeken bir biçimde büyük ya da küçük çizilmesi manidar bir bulgudur; örneğin ailesi tarafından sıklıkla eleştirilen çocuk kulaklarını normalden büyük çizebilir; çekingen bir çocuk, kollarını bedenine yapışık çizebilir. 

Çocuğunuzun ruh hali ve iç dünyası, çoğu zaman kendisi de fark etmeden, resimleriyle dışa vuruluyor. Bu sebeple duygu ve düşüncelerini sözel olarak paylaşmayan çocuklarınızın sessiz diline kulak verip iç dünyalarını anlamak için bir adım atabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür

Yayın tarihi: 18.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.