Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLA İLETİŞİM KURMAK GEREKİYOR

Çocukla İletişim Kurmak Gerekiyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Duygulu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

21.02.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurabilmek için öneriler.

Çocuğunuzla anlaşabiliyor olmanız her zaman doğru iletişim kurduğunuz anlamına gelmiyor. Kendinizi yanlış anlatmanız, ilişkinize daha uzun vadede zarar verebilir. Psikolog Serap Duygulu, iletişim kurma üzerine ailelerin çok işine yarayacak bilgiler aktarıyor…

Çocukla Konuşurken Dikkat

Çocuklar yapı olarak daha bebekliklerinden itibaren çevrelerindeki bireylerin sözel olmayan davranışlarını çok doğru biçimde yorumlarlar. Yani daha siz konuşmadan onlar sizin ne söyleyeceğinizi, ne yapacağınızı, ne istediğinizi bilirler. Çünkü sizin beden dilinizi çok erken yaşta keşfetmişlerdir. O nedenle konuşmalarınızda kesinlikle içten ve tutarlı olmak zorundasınız. İnanmadığınız hiçbir şeyi çocuklarınıza söylemeye kalkmayın. Onlar sizin neredeyse röntgeninizi çektiklerinden aslında ak derken kara demek istediğinizi bileceklerdir. Onların gözünde yalancı ve güvenilmez duruma düşmeyin.

Ayrıca çocuğunuzla konuşurken en önemli üç kuralı asla ihmal etmeyin.

• Konuşurken mutlaka göz teması kurmaya dikkat edin.

• Tensel teması yani fiziksel olarak çocuğunuza dokunmayı unutmayın.

• Mutlaka anlattıklarını sonuna kadar dinleyin. Sadece siz konuşmayın.

Yaşı kaç olursa olsun, unutmayın karşınızdaki sadece bir çocuk. Üstelik sizin çocuğunuz. Hayatı keşfetmeye çalışan, kendi hayat deneyimlerini oluşturan çocuğunuz için her şeyin en iyisini isterken aslında ona verebileceğiniz en iyi şey onunla aranızda kurulmuş sağlıklı bir iletişimdir.

İletişimde Anne-Baba Farkı

Çocukla ilişkilerde genellikle baskın tarafın anne olduğu bilinir. Anne çocuğun her şeyiyle ilgilenen ebeveyndir. Hatta bazı çatışmalarda babayla çocuk arasındaki arabulucu konumundadır. Ailedeki taraflar bundan pek şikayet etmezler. Herkes durumu kabullenmiş gözükür ama bunun çok sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bir çocuk yetiştirilirken her iki ebeveyn de eşit olarak sorumludur. Çocukla olan her tür iletişimde de aynı şekilde anne ve baba olarak etkin biçimde yer almak zorundadırlar.

Annelerin her ne kadar başlarda direnç gösterdikleri bilinse de genellikle çocuğun isteklerini yerine getirdikleri ama yasak koyucu ve otorite uygulayıcı tarafın baba olduğu görülmektedir. Oysa çocuk için hem anne hem de baba çok önemlidir. Özellikle temsil ettikleri figürler açısından her birinin çocuğun gözündeki yeri ayrıdır.Bu açıdan çocuğun anne ve babayla ayrı ayrı sağlıklı bir iletişim kurması hayati önem taşır.

İletişimde Sen - Ben Dili

İletişimde kullanılan dil ve takınılan tavır önemlidir. Ancak en önemlisi konuşma sırasında belirlenmiş üsluptur. Genellikle alışık olduğumuz konuşma biçimi:

• Çocuklarımıza sürekli talimat vermek

• Hedef göstermek

• Suçlamak

• Yargılamak şeklindedir. Oysa bu tip konuşmalar karşılıklı iletişim kurmaktan uzak tek taraflı bir konuşmadan başka bir şey değildir.

Sürekli konuşan çocuğuna "sus artık" diye bağıran bir anne ya da "kes sesini" diyen bir ebeveyn zaten iletişim kurmak gibi bir amaç taşımıyordur. Emir içeren, ya da talimat taşıyan sözlü mesajlar etkili olmazlar. Çünkü duygu içermezler, saygı içermezler ve sonuç getirmezler.

"Bu kadar çok konuşma varken, dikkatimi toplamam zor oluyor" şeklinde kurulmuş bir cümle hem hedef göstermediği için, hem de suçlamadığı ve yargılamadığı için daha etkilidir.

Yayın tarihi: 21.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

sizin bu yazılarınıza bayılıyorum gerçekten bize yeni yeni şeyler ögretıyosunuz

22.03.2011 14:02:09 gülşah kaplan

Geleneksel aile yapımız; - baba otorite...dış işleri bakanı, çalışan; - anne evin-ailenin ihtiyaç ve düzenini sağlayan. Günümüzde bu profil biraz olumlu yönde değişti sanki: - Eğitimli, daha modern, sosyal ve çalışan anneler, - ortaklaşa paylaşılan evdeki isler - daha samimi-sevecen aile ilişkileri, - kaliteli zaman paylaşımı ve huzurlu yaşam Yazılarınızın tiryakisiyim, notlar aldığım koca bir klasör oluştu bile. Ellerinize sağlık. :))

22.02.2011 01:30:25 Nilgün Onur

benim de notlar aldıgım küçük bi defter oluştu bileee :)))))))

22.03.2011 14:00:10 gülşah kaplan
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER