Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUK ODASINA TELEVİZYON KOYMAYIN!

Çocuk odasına televizyon koymayın!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevil Yavuz’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

17.10.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Odasında televizyon olan çocukların arkadaş ilişkileri gelişmiyor.

Çocuk odasında televizyon olmasının çocukların hem fiziksel gelişimi hem de psikolojilerini olumsuz etkilediğini belirten Uzman Pedagog Sevil Yavuz, çocuk odasındaki televizyonun neden olacağı sorunları anlattı.

Teknolojik bir çağda olmanın artıları kadar eksilerini de yaşıyoruz. Teknoloji geliştikçe vücudumuz daha az çalışıyor, giderek tembelleşiyor ve daha sanal yaşıyoruz. Teknoloji bağımlılığı da giderek artıyor ve teknoloji bağımlılarının tedavi edildiği klinikler açılıyor. Teknoloji bağımlılığı başında internet, bilgisayar, telefon ve televizyon gibi cihazlar geliyor. Hayatımızı artık telefonsuz, bilgisayarsız, televizyonsuz hayal edemiyoruz. Artık her evde bir televizyon, bilgisayar ve akıllı telefon var. Bazı evlerde bu sayı ikiye, hatta üçe bile çıkabiliyor. Durum böyle olunca çocuklar dışarda zaman geçirmek yerine bu teknolojik ürünlerle tek başına zaman geçirmeyi tercih ediyor.

Bu konuda anne babalar bilinçsiz davranabiliyor. Özellikle daha küçük yaştan çocuklarına telefon, tablet, bilgisayar veriyor ve çocukların uzun saatler televizyon izlemesine izin veriyor ve hatta odasına televizyon koyabiliyor.

Çocuklara sınırsız özgürlük vermek sağlıklı değildir. Teknolojik bir çağın eksilerinden biri çocukların artık kendi odalarına çekilmeleri ve tek başına teknolojik cihazlarla zaman geçirmeleridir. Televizyon izlemek bunların başında geliyor. Anne babasının izlediği programı beğenmeyen çocuklar televizyonu odasında izlemek istiyor. Anne babada çocuğun odasına televizyon koymayı çözüm olarak görüyor. Bu durum çocuğun evin içinde ayrı bir evi varmış gibi hissetmesine neden oluyor. Çocuk kendi odasında zaman geçiriyor, anne baba kendi salonda. Bu durum birçok problemlere neden oluyor.

Çocuğun odasında televizyon olmasının sakıncaları nelerdir?

 • Anne baba ile çocuk arasındaki iletişim zarar görüyor: Anne baba ve çocuklar arasındaki iletişim kopuyor. Anne baba, evden işe geldiğinde birlikte zaman geçirecekleri birkaç saati ayrı geçirmiş oluyor. Hafta sonu da bir programları varsa artık anne baba ve çocuk giderek bir birine yabancılaşıyor, aralarındaki iletişim bozuluyor. Birlikte sohbet edemez hale geliyorlar.
 • Yaşına uygun olmayan programları izleyebiliyor: Çocuk odasında yaşına uygun olmayan programları, şiddet içerikli filmleri ve haberleri izleyebiliyor. Bu durumda çocuğun psikoloji olumsuz etkileniyor.
 • Beslenme problemleri ortaya çıkıyor: Çocuğun odasında televizyon olması televizyon karşısında yemek yemesi ve abur cubur tüketmesine teşvik ediyor. Bu durumda aşırı kilo alımı ve düzensiz beslenme problemleri ortaya çıkıyor.
 • Sağlık problemlerini artırıyor: Yapılan araştırmalar yatak odasında odasın da televizyon olan çocukların, odasında televizyon olmayan çocuklara göre daha fazla sağlık problemleri yaşa riskinin olduğunu göstermiştir.
 • Arkadaş ilişkileri gelişmiyor: Çocuk odasında televizyonu sınırsız izlediği için dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oyun oynamayı tercih etmiyor. Bu nedenle sosyal becerileri zayıf ve içine kapanık bir çocuk olabiliyor.
 • Çocukların benmerkezci davranmalarına neden oluyor: Çocuğun hayatı daha rahat algılamasına ve daha benmerkezci davranmasına neden oluyor. Kendine ait bir odada ayrı bir evi varmış gibi rahat ediyor. Diğer taraftan evin giderleri ve düzeni konusunda bir sorumluluk almak istemiyor. Kimse odama girmesin ve rahatımı bozmasın istiyor. Çocuk daha benmerkezci davranışlar sergiliyor. Anne babaya karşı saygı giderek azalıyor, onları anne baba değil, ev arkadaşı gibi görmesine neden oluyor. Bunun gibi birçok olumsuzluğa neden olabiliyor.

Kısacası çocuğun odasına televizyon konması, odanın çocuğa odanın ücretsiz kiraya verilmesi gibi bir durum yaratıyor. Bu durum anne baba ile çocuk arasındaki iletişime zarar verdiği gibi çocuğunda hem fiziksel hem de psikolojik gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle çocuğunuzun odasına televizyon koymayın ve çocuğunuzla iletişiminizi bozmayın.  

Yayın tarihi: 17.10.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.