Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZUN SOSYALLEŞMESİ SİZİN ELİNİZDE

Çocuğunuzun sosyalleşmesi sizin elinizde
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Nilçin Doyran Bengisu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

08.11.2011 - 14:00 | Son Güncelleme:

Televizyon dışında nasıl bir sosyal alan yaratabilirsiniz?

Çocukların bir anlamda sosyalleşmesini engelleyen televizyon izleme alışkanlığı dışında, ailelerin aktiviteler yaratması gerektiğini söyleyen Pedagog Nilçin Doyran Bengisu, konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Çocukların hem okul öncesi hem de okul döneminde sosyalleşmesi ve dil gelişimi için televizyon dışında da yapılacak birçok etkinlik vardır. Özellikle ilk 3 yaşına kadar olan dönem içinde çocukların eğitim aldıkları ilk yer evleridir. Çocuk zamanının çoğunu evde anne-babası ile birlikte geçirmektedir. Çocuğun sosyalleşmesini, dil ve dikkat gelişimini sağlamak için çocuk ile birlikte zaman geçirilmelidir. Bu dönemde anne-babası tarafından desteklenen çocuklar anaokuluna ve ilkokula başladıkları dönemde kavram gelişimi, sosyalleşmesi ve dikkati artmış olarak başlayacaktır.

İşe kitap okuyarak başlayın

Çocuğunuza mümkün olduğu kadar erken kitap okumaya başlayın. Daha 5-6 aylıkken bile okuyabilirsiniz. Çocuk ile birlikte geçirilen kitap okuma saatleri erken yaşta kazandırılmalıdır. Böylece çocuğun dil ve kavram gelişimi artacak ayrıca kitap okuma etkinliği sırasında dikkati de gelişecektir. Çocuğa her gün, ideal olarak günde iki-üç kez kitap okunmalıdır. Okumayı “yatağa girme alışkanlığının” bir parçası haline getirin ki, gün her zaman için kitap okumakla son bulsun. Monoton bir ses tonuyla okumayın, hikayenin içine girin. Okurken resimler veya hikaye hakkında sorular sorun çocuklar okuma deneyimine katılmayı çok sever.

İkinci durağınız oyun olsun

Çocukların iletişim kurma yollarından birisi de oyundur. Çocuğunuz ile birlikte oyun oynarken ona birçok şey öğretebilirsiniz. Oyunda kuralların olması çocuğun gelecekte sosyal yaşama olan uyumunu da artıracaktır. Çocuk ile birlikte oyun oynamak ebeveynlere çocuk ile iletişim kurmayı ve dilini anlamayı sağlayacaktır. Oyuna katılmak ve oyun oynayarak çocuk ile birlikte geçirilen zamanlarda çocuğun dikkati de dili de gelişecektir.

Çocuk ile birlikte resim çizme ve boyama etkinlikleri yapmak çocuğun yaratıcılığını, ince motor becerilerini ve dikkatini geliştirecektir. Çocuğun iletişim yollarından biri olan resim çizme ve boyamanın ebeveynler ile birlikte yapılması televizyon dışında yapılabilecek en iyi etkinliklerden biridir.

Müzik iyi bir alternatif

Anne-babaların faydalı olacağına inanıp çocuklarını erken yaşta müzikle tanıştırmaları için birçok neden var. Edilgen ve oturarak yapılan bir eylem olan televizyon izlemenin tersine, müzik dinleme eylemi çocuk başka şeylerle uğraşırken de yapılabilir; yapboz yaparken ya da legolarla oynarken. Bu onlara aynı anda birden fazla iş yapma ve ikili işlem konularında da erken yaşta deneyim sağlayacaktır. Müzik dinlerken şarkıya kendileri de katılabilir, dans edebilirler. Bir enstürman çalmayı öğrenmek müziğin yanı sıra çalışma disiplinini, başarma ve ilerleme sevincini, bir topluluk önünde performans göstermenin özgüvenini sağlayacaktır.

Spor her şeyin ilacı

Birlikte spor yapmak ya da spora yönlendirmek çocuğun bedensel gelişiminin yanı sıra duygusal gelişimin de destekleyecektir. Spora yönlendirerek ebeveynler çocuğun dikkatini artırırken aynı zamanda disiplin kazanmasına da yardımcı olacaklardır. Hafta sonları birlikte yapacağınız doğa yürüyüşleri ile çocuk doğayı keşfe çıkarken aynı zamanda çevreye karşı duyarlılığı da artacaktır. 

Yayın tarihi: 08.11.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.