Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZUN HER DEDİĞİNİ YAPMAYIN!

Çocuğunuzun her dediğini yapmayın!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.11.2015 - 12:40 | Son Güncelleme:

Anne ve babaları tarafından her dediği yerine getiren çocukların sorumluluktan uzak büyüdüğünü belirten Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meryem Özlem Kütük, çocuğun her dediğinin yapılmaması gerektiğini söyledi...

Çocuğunuza sevginizi her dediğini yaparak değil, sorumluluk vererek gösterin. Unutmayın ki, çocuklar istediğiniz gibi değil yetiştirdiğiniz gibi olurlar. 

6 YAŞA KADAR VERİLEN EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

Sahip olunan eğitim, yaşanılan sosyokültürel çevre, arkadaş ortamı ve inançlar tutumlarımızın biçimlendirilmesinde çok önemli bir faktördür. Çocuklarımızın tutumlarında 6 yaşa kadar verilen eğitim çok önemli. Ama 6 yaştan sonrası da önemli. 6 yaşına kadar tohumları atıyoruz. Ergenlik çağında bu tutumları şekilleniyor.

cocuk

KURALLAR VE SINIRLAR OLMALI

Aileler genelde aşırı koruyucu, izin verici, ilgisiz, otoriter-baskıcı, demokratik tutum, olmak üzere bu 5 tutumdan birisini uyguluyor. Anne ve babalar tutarlı ve güvenli bir aile ortamı için, ailedeki herkesin nedenini bildiği kurallar ve sınırlar koymalıdır. Sınırlar; çocukların dünyayı ve insan ilişkilerini tanımalarını, yapmaları gerekeni kavramalarını ve kendi alanlarını keşfetmelerini sağlar. Kurallar konulurken de nedenleri ve sonuçları açıklanmalıdır.

Anne-babaların en büyük sorumlulukları, çocuklarını kendilerine yeten bireyler olarak yetiştirmektir. Bunu sağlamak için çocuklara doğru örnek olmak, onları uygun sınır ve kurallarla korumak, desteklemek, güven vermek gerekir.

 cocuk 

ÇOCUKLARINIZA SORUMLULUK VERİN

Çocuklar istediğiniz gibi değil, yetiştirdiğiniz gibi olur. Çocuk eğitiminde en önemli etken tutarlı davranan anne babalardır. Aşağılamak, suçlamak, çocuk adına karar vermek yerine, çocuğu dinleyin. Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmayın. Çocuk, anne babası tarafından önemsenmek, değerli bir insan olarak kabul edilmek ihtiyacındadır.

İHA

Yayın tarihi: 25.11.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.