Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZU ÖZEL HİSSETTİRMENİN 7 YOLU

Çocuğunuzu Özel Hissettirmenin 7 Yolu
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
22.02.2011 - 10:00 | Son Güncelleme:

Unutmayın, çocuğunuzu özel hissettirmek, her şeye “evet” demek değildir!

Yoğun yaşam temposu, iş koşuşturmaları, randevular, sosyal etkinlikler yüzünden bazen çocuklarımıza yeterli zaman ayıramadığımızı düşünür, kendimizi suçlu hissederiz. Peki, çocuğunuza yapabileceğiniz nasıl bir sürpriz onu özel hissettirir? Doğum günü partilerine harcayacağınız büyük rakamlar mı? Unutmayın ki onu özel hissettirmek, çocuğunuzun her isteğini yapmak demek değildir.

Sabahları Özel Zamanlar Yaratın

Sinir ve stresten uzak sevgi dolu aileler kitabının yazarı Bob Lancer ailecek sabahları yaratılan özel dakikaların günün atmosferini belirlediğini söylüyor. Sabahları, özellikle okula gidecek ve gün boyu sizi görmeyecek olan çocuğunuzun, hem güne iyi başlaması hem de sizin onu ne kadar önemsediğinizi bilmesinin en etkili yolu, çocuğunuzla birlikte paylaşabileceğiniz özel dakikalardır.

Sarılın ve Kucaklaşın

Dokunmak, gıdıklamak, kucaklamak, elini tutmak gibi fiziksel temasla ona olabildiğiniz kadar yakın davranmak, çocuğunuzun kendisini güvende hissetmesini ve onu her daim seveceğinizi bilmesini sağlar.

Özel Hikayeler Yaratın

Çocuklar her zaman ilgi odağı olmak isterler. Eğer hikayenin içinde kendisi bir kahraman oluyorsa bu onun en özel ve en sevdiği uyku öncesi hikayesi olacaktır.

Ondan Yardım İsteyin

Çocuğa çocuk gibi davranmak ve onun için her şeyi yapmak çok kolaydır. Onu kendi kararlarını vermesi konusunda cesaretlendirmeli ve kendini özel hissettirmelisiniz. Örnek olarak çocuğunuza akşam yemekte ne yemek istediğini sorabilir, onunla alışverişe gidebilir, yemeği yaparken ve sofrayı kurarken size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Kuralları Yıkın

Çocuklar kuralları yıkmayı severler. Düşünün akşam yemeğinden hemen önce yenebilecek kocaman bir dilim pasta ya da uyku saatini geçirip anne-babayla izlenilen bir film onlar için klasik bir geceden ne kadar eğlenceli olacaktır.

Onunla Çocuk Olun

Çocukların hayal güçleri o kadar geniştir ki bazen sizin de onlara uyum sağlamak için kuracağınız ve yapacağınız çocuksu davranışlar onlarla iletişiminizi daha da kolaylaştıracak ve çocuklarınızın dünyasına girmek onları inanılmaz sevindirecektir. Onların ilgisini çekmek için bundan daha iyi bir yol olabilir mi?

Küçük Ayrıntılara Önem Verin

Aile uzmanları küçük ve basit ayrıntıların çocukların kendilerini iyi hissetmeleri için önemli olduklarını vurguluyorlar. Örneğin çocuğunuza takabileceğiniz sevimli bir isim onun kendisini mutlu ve özel hissetmesini sağlayabilir ya da evden ayrılırken çocuğunuza yazabileceğiniz kısa ama anlamlı bir notla onu mutlu edebilirsiniz. 

Yayın tarihi: 22.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

kızım 3 yaşında iyi bir anne oldumu düşünüyorum yemek konusunda ters düşüyoruz yemek yediremiyorum bu konuda ne yapmalıyım vitamin kullanıyorum tşekkürler

05.06.2011 02:02:49 hasibe kapaklı

yemek konusunda inatlaşmamak en iyisi. dr tavsiyesi değilse vitamin diye de tutturmayın.yemek yaparken yardım ederse daha rahat yer. kendisinin yemesini teşvik etmek de bir çözüm. eğer yemekle ilgili sevmediği bir davranışınız varsa onu yaşamamak için yemiyor olabilir.örneğin ağzını sertçe silmek veya soğuk suyla yıkamak gibi.2 çocuğun tecrübesi...

05.12.2011 22:49:31 özlem kotan

bende yemek konusunda ısrarcı olmanızı tavsiye ederim sevmesede aynı çorbayı sürekli menüye koymak zmanla alışmasını sağlıyor ve-- balık yağı iştah açtı bizde

14.02.2012 02:19:31 asya demirals

oğluşum biraz daha büyüsünde ben onunlar neler yaparım canım oğlum benim

22.03.2011 21:03:46 gülşah kaplan
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER