Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZU DUDAKTAN ÖPMEYİN!

Çocuğunuzu dudaktan öpmeyin!
2435 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ramazan Şimşek’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

"Çocuğumu dudağından öpmenin ona ne zararı olabilir ki" demeyin! Uzmanlar uyarıyor. Çocukluk döneminde yapılan bu hatalar onların cinsel hayatlarını etkiliyor.

Anne ve babaların çocuklarını dudağından öpmesi onların ileride bazı sorunlar yaşamasına yol açabiliyor. Nasıl mı?

ÇOCUK BİLİNÇALTI "DUDAKTAN ÖPÜLMEK İYİDİR"İ KODLUYOR

çocuğu dudaktan öpmek

Çocuklara göre bir şey ya iyidir, ya kötüdür. Çocuk bilinçaltı olumlu duygu yaşadığı dokunmaları iyi, güzel keyif verici; olumsuz duygu yaşadığı dokunmaları kötü, acı verici olarak kodlar. Siz anne ve baba olarak çocuğun dudağını sevgiyle, mutlu bir şekilde öptüğünüzde çocuk bundan keyif alır ve kodu doğal olarak şu şekilde oluşur; “Dudaktan öpülmek iyidir.” İyi ve olumlu hissedilen davranışlara daha çok yapılır. Çocuk başka kişilerin de dudağından öpmesini yadırgamaz. Çünkü anne ve baba yaparsa doğrudur. Dudaklar beyinde en çok nöron sayısına sahip bölgelerden biri olduğu için bu duygunun kalıcı olmasına da neden olur.

PEKİ, BU ALGI ÇOCUĞUN YAŞAMINI NASIL ETKİLİYOR?

çocukları dudaktan öpmek

 • Bu kodlama sonrasında çocuk anne ve babaya benzer yetişkinlerin dudağından öpmek isteyebilir ya da onların bu isteğine olumlu yanıt verebilir. Bu durum maalesef çocuğu tacize açık hale getirir.
 • Çocuk yabancı kişileri ayırt edecek yaşa gelse de bu davranış keyif veren bir duyguyla eşleştirildiği için ‘hayır’ diyebilme olasılığı düşer.
 • Çocuğun kendini kötü niyetli kişilerden koruması adına verilen mahremiyet eğitimi anne ve baba da yaptığı için etkisiz hale gelebilir.
 • Dudaklarından öpülen çocuklar cinsel olarak erken uyarılabilir. Erken uyarılan çocuklarda, insanlar içinde mastürbasyon yapma, akranlarını suiistimal etme gibi olumsuz cinsel davranışlar gözlenir.
 • Aile içinde dudağından öpülen çocuklar, bunu sevgi gösterisi olarak kodladıkları için kreşte sevdiği arkadaşlarının dudaklarından öpme eğiliminde ya da buna izin verme eğiliminde olurlar.
 • Babanın kızını; annenin oğlunu dudaktan öpmesi çocuğun ileride evlilik hayatında cinselliğini olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Babanın oğlunu; annenin kızını dudağından öpmesi çocuğun ileride hem cinsinden hoşlanabilmesine bu da cinsel yöneliminde sorunlara neden olabilir.
 • Cinsel olarak erken uyarılan çocuklar ergenlik dönemlerinde erken ve sağlıklı olmayan cinsel ilişkilere maruz kalabilir.

Sevginizi ve ilginizi çocuklarınızın özel bölgelerine dokunarak göstermeyin.

ÇOCUKLARINIZA AŞKIM DEMEYİN!

Yayın tarihi: 17.12.2015
2435 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (15)

ne kadar saçma...başka neyimize karışacaksınız...biz çok kardeşiz...ve hep küçükken dudaktan öpüldük...anne baba kardeş...dudak ver bakalım misali...kimsedede bir sapıklık olmadı...insanların nefsi böyle kırılır....azıcık nefsinizden çıkın çocukların nasıl bir melek olduğunu görün...en az 15 yaşına kadar onlar kanatsız birer melektir...sonra hayat onları içine koyduğunuz malyoğurur..kiminin hamurundan melek kiminin hamurundan şeytan çıkar...çocuklarınızın içine koyduğunuz malzemesine dikkat edin

23.12.2015 09:36:01 tulay eren

bızım entel dantellere soyleyın bunu

23.12.2015 08:45:56 gürkan nalbant
15 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER