Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZU ÇİZGİ FİLMLERE TESLİM ETMEYİN

Çocuğunuzu çizgi filmlere teslim etmeyin
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.12.2015 - 11:40 | Son Güncelleme:

Çocukların günde 1 saatten fazla ekran karşısında kalmamaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Firdevs Güneş, ailelerin çocuklarını televizyon karşısında çizgi filmlere teslim edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, ebeveynlerin ev işlerini yapabilmek, rahat kalabilmek için çocuklarına saatlerce çizgi film izletebildiğini belirterek, “Günde 1 saatten fazla ekran karşısında kalan çocuklarda, saldırganlık, obezite, uyku, dikkat ve davranış sorunları görülmektedir" dedi ve konuyla ilgili ailelerle önemli bilgiler paylaştı.

BAZI PROGRAMLAR ÇOCUKLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Birçok çocuk günün önemli kısmını televizyon karşısında geçiriyor. Bazı programların çocukların fiziksel, zihinsel ve dil gelişimine olumsuz etkileri bulunuyor. Özellikle çizgi filmler, çocukların anlama, dikkat ve dil gelişimini doğrudan etkiliyor. Bu etkileme olumlu olabildiği gibi çoğunlukla olumsuz olarak değerlendirilebilir.

Çocuğunuzu çizgi filmlere terk etmeyin

ÇOCUKLAR TELEVİZYON KARŞISINDA YALNIZ BIRAKILMAMALI

Çoğu evde televizyon seyredilirken iletişim kurulmuyor. Bazı çocuklar saatlerce tek başına televizyon izliyor. Çizgi film izletme yerine çocuğa kitap okumak, kitaptan resim göstermek ve birlikte oyuncakla oynamak daha yararlıdır. Bu etkinliklerde çocuk ile yetişkin etkileşimi daha sıcak ve yoğun olmaktadır. Çocuk televizyon izleyecekse de aileyle izlemeli, televizyon karşısında yalnız bırakılmamalıdır.

DİKKAT, ZARARLI BOYUTA ULAŞABİLİR!

Araştırmalar, 3 yaş öncesinde sürekli televizyon izleyen çocuklarda dil gelişiminin daha yavaş olduğunu gösteriyor. Bu yaş çocuklar, izledikleri çoğu çizgi filmdeki hikaye zincirlerini tamamlayamaz; renk, ışık, ses değişimine odaklanır. Ekranda gördükleri eylem ve sesleri taklit eder. Bazen üstün güçlere sahip, uçabilen ve herkesi yenen bir kahraman ya da prenses, uçan peri gibi çizgi film karakterlerinin özelliklerine sahip olmak isteyebilir. Bu da zararlı boyuta ulaşabilir. Diğer taraftan günde 1 saatten fazla ekran karşısında kalan çocuklarda saldırganlık, obezite, uyku, dikkat ve davranış sorunları görülmektedir.

Çocuğunuzu çizgi filmlere terk etmeyin

ÇOCUK HANGİ YAŞTA NE KADAR TELEVİZYON İZLEYEBİLİR?

3 yaş sonrasında çocuklar, televizyon karşısında günde 1 veya 1,5 saat kalmalıdır. Çocuğun yaş ve düzeyine uygun eğitici filmler seçilmeli, izledikleri hakkında konuşmalar yapılmalıdır. 3-5 yaş arasındaki çocukların 1-1,5 saatten fazla çizgi film seyretmesine izin verilmemeli ve dikkati uzun süreli zorlanmamalıdır. Çocuklar 6 yaşına gelince günde en çok 2 saat izleme izni verilmelidir.

İLETİŞİM KURUN, NİNNİ SÖYLEYİN, HİKAYE OKUYUN

Uzmanlar, çocukların televizyon izlemesiyle ilgili ailelerden 3 kurala dikkat etmelerini ister. Bunlar, çocuğun yatak odasına televizyon konulmaması, 5 yaşına kadar televizyondan uzak tutulması, ilk ve ortaokul öğrencilerinin haftada 4 saatten fazla televizyon izlememesidir. Çocukların dil ve zihinsel becerilerini geliştirmek için nöronları etkinleştirmek gerekir. Bunun için doğumdan itibaren bebeklerle iletişim kurmak, ninni söylemek, hikaye okumak gerekir. Çizgi filmlerin seçiminde, Türkçe’yi doğru, etkili ve güzel kullanma, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, iletişim kurma, sorun çözme, girişimci olma, karar verme, kişisel ve sosyal değerlere önem verme gibi becerileri geliştirecek özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Sonuç olarak aileler, çocuklarını televizyon karşısında çizgi filmlere terk etmemeli, bu durumun çocuklarda kalıcı sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

AA

 

 

Yayın tarihi: 25.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.