Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZU “BEN SANA DEMİŞTİM” ŞEKLİNDE UYARMAYIN

Çocuğunuzu “Ben sana demiştim” şeklinde uyarmayın
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.04.2016 - 12:23 | Son Güncelleme:

Yapılan araştırmalar, bir bebeğin anne karnındaki bütün söylenilenleri duyduğunu ve duyduklarından da olumlu veya olumsuz olarak etkilenebildiğini gösteriyor. İşte, bu nedenle ebeveynleri çocukla iletişimde doğru sözcükleri seçmesi gerekiyor.

Hayatımızda bu kadar büyük bir önem taşıyan sözcüklerin, çocuklar büyüdükçe de kullanım şekilleri ve alanları da değişiyor. Bebekken sıklıkla kullandığımız sevgi sözcüklerine ek olarak çocuklar büyüdükçe, kızma ve hatırlatma sözcükleri de hayatımızın içine girmeye başlıyor. Psikolog Dilara Çalışkan, “Anne babalara size nasıl davranılmasını istiyorsanız çocuğunuza da öyle davranın” uyarısında bulunuyor.

ÇOCUĞUNUZLA ETKİN VAKİT GEÇİRİN

Deneyimlerin, davranışları olumlu veya olumsuz yönde şekillendirdiğini belirten Dilara Çalışkan, çocukların dikkat çekmek için farklı davranışlar içerisinde olabileceğini bu durumda ebeveynlere bazı sorumluluklar düştüğünü söylüyor. Çocuğunuzla etkin vakit geçirin. Tüm gün ebeveynlerinden ayrı kalan bir çocuk, ebeveynlerinin dikkatini çekebilmek için farklı davranışlarda bulunabilir. Bu durumla en iyi başa çıkma yöntemi günde 30-60 dakika arası çocuğunuzla etkin vakit geçirmek olacaktır.

Aile

Yayın tarihi: 18.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.