Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÇOCUĞUNUZA ABARTILI DOĞUM GÜNÜ KUTLAMALARI YAPMAYIN!

BİRLİKTE KEYİFLİ VAKİT ÇOCUK İÇİN VERİLEBİLECEK EN GÜZEL HEDİYEDİR.

Çocuğunuza abartılı doğum günü kutlamaları yapmayın!
187 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Moda haline gelen doğum günü partileri çocukların psikolojisini olumsuz etkiliyor. Doğum günü partilerinde aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği Uzman Dr. Serkan Süren, çocuklar için düzenlenen abartılı doğum gününü kutlamaları ile ilgili aileleri uyardı.

Çocuklara abartılı yapılan doğum günlerinin, günün amacından uzaklaştığını belirten Dr. Serkan Süren, “Günümüzde diğer özel günlere farkındalık artarken doğum günlerinin kutlanma şeklinde özellikle ailelerin çocuklarının doğum günlerini daha özel kılma çabasında kantarın topuzu kaçmış gibi görünmektedir. Organizasyon şirketlerinin devreye sokulduğu, pastanın büyüklüğünden, mekanın niteliğine en ince ayrıntısına kadar planlanan partilerde çocuğun yaşı, gelişim düzeyi ve gerçekte onun için anlam ifade eden şeyler bir ayrıntı olarak kalabilmekte. En iyi organizasyonu yapma telaşındaki aile günün amacından uzaklaşmaktadır” dedi.

ŞATAFATLI KUTLAMALAR ÇOCUĞUN KENDİLİK DEĞERİNE ZARAR VERİYOR!

Abartılı yapılan doğum günlerinin çocukların kendilik değerini abartılı algılamasına yol açabileceğini hatırlatan Dr. Süren, “Bu durum ne kadar sakıncalı olabilir sorusunun araştırmalar ile kanıtlanmış net bir yanıtı yoktur. Bununla birlikte şatafatlı kutlamaların çocuğun kendilik değerini abartılı algılamasına yol açarak bireysel gelişimi ve sonraki yıllardaki yakın çevresi ile kuracağı ilişkileri olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir. Sadece varlığının bile aile ve arkadaşları için ne kadar değerli olduğunun hissettirildiği, doğduğu günün yıl dönümünün fark edilmesi, sevilen bireylerle geçirilecek ortak keyifli vakit çocuk için verilebilecek en güzel hediyedir. Pasta, mum, fotoğraf, kamera çekimi gibi doğum günü ritüelleri ile bu farkındalığın desteklenmesi, günün yıllar sonrasına anı olarak taşınabilmesine aracılık edeceğinden aşırılık olarak kabul edilemez hiç şüphesiz. Aşırılık demek çocuğun yaşına uygun olmayan ve çoğunlukla da ailenin farkında olmadan, bazen de zorunda kalarak yaptığı pastanın büyüklüğüne takılı kalmak, organizasyonun yapılacağı yer ile ilgili aşırı zihinsel uğraşa girmek, kimler katılacak, hangi müzikler çalacak gibi kısacası en iyi doğum günü organizasyonu çabası çocuğun doğum gününü daha özel kılmayacak aşırılıklar olarak sayılabilir” diye konuştu.

Çocuk doğum günü

İYİ EBEVEYN OLMAK UĞRUNA ÇOCUĞUNUZA İHTİYACI OLMAYAN ŞEYLERİ ALMAYIN!

Ebeveynlerin bir kısmında trend haline gelen bu partileri artık yapmak zorunda hissettiklerini ifade eden Dr. Serkan Süren, “Arkadaşının cep telefonu veya tableti varsa bizimkinde de olmalı, ‘üzülmesin, eksik hissetmesin’ yanlış inanışının bir uzantısıdır, bu zorunlu hissetme halidir. Mütevazılıktan çok uzak, ihtişamlı, abartılı, yarışa dönüşen bu organizasyonların, kendi hayallerini gerçekleştirmeye çalışan ebeveynlerin bir eseri olduğu, iyi ebeveyn olmayı ispatlama çabasının gösterildiği bir alana dönüştüğü, dolayısıyla çocuğun gerçekte ihtiyacı olmayan, hatta farkına bile varmadığı bir nesnelliğe karşılık geldiği söylenebilir” şeklinde konuştu.

Çocukların doğum günü özellikle ‘şu yaştan sonra kutlanmalıdır’ şeklinde net bir yaş sınırı bulunmuyor. Aile bireylerinin katıldığı, klasik doğum günü ritüelleri ile birlikte 1 yaşından itibaren yapılan kutlamaların bir sakıncası yoktur. Okul dönemi ile birlikte yakın arkadaş çevresinin de dahil edilebileceği ailenin sosyoekonomik koşullarını zorlamayan, çocukların bulunduğu yaşa özgü ek aktiviteler eklenebilir. Ev dışında büyük organizasyonlar ile yapılan doğum günü partileri ne okul öncesi dönemde, ne de okul çağında bireysel gelişime en ufak bir olumlu etkisinin olmayacağı gibi çocuğun kendilik değerini algılamasında çarpıklıklar oluşturabilme riskini de içermektedir. Amaç sonraki gün herkesin o günü konuşması değil, o günün çocuk için özel bir gün olduğunun fark edildiğinin hissettirilmesi olmalıdır.

Çocuğun sağlıklı ruhsal gelişiminde doğumdan itibaren, devamlılığı olan tutarlı anne baba davranışları, aşırı değer atfedilen bir günlük şaşalı bir doğum günü partisinden çok daha değerlidir. Çocuktaki kendilik değerinin gelişmesi yılın diğer günlerindeki anne baba tutumlarından bağımsız düşünülemez.

İHA

187 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Ağız yeterince büyüdükten sonra süt dişleri belirir, ardından kalıcı dişler çıkar.Devamı >
Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğun yaşına uygun ve renkli bir diş fırçası onu fırçalamaya teşvik edecektir.Devamı >
Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı olan yöntemler nelerdir?Devamı >
Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu 4 adımı mutlaka uygulayın.Devamı >
0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

Yerini kalıcı dişlere bakacak süt dişlerinin bakımı çok önemlidir.Devamı >