Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ TEMBEL Mİ?

Çocuğunuz tembel mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

08.01.2016 - 09:28 | Son Güncelleme:

Ders çalışmayan çocuklarımıza tembel yaftamız hazırdır. “Tembellik etmesen ne güzel notlar alırsın. Oturup çalışmıyorsun. Neyin eksik?” der söylenir dururuz. Hele hele cep telefonu ve bilgisayar ile çok zaman geçiriyorsa onu elinden almanın kendisini çalışmaya yönlendireceğini düşünürüz.

Kavga dövüş elinden alabilsek bile yine çalışmaz ve gözümüzün içine baka baka televizyonun karşısına otururlar. Bu durumdaki çocuklarımız dikkat eksikliğinden dolayı dersin başına oturmuyor olabilirler. Dersin başında çabuk sıkılıyor, on dakika sonra yerinden kalkıp dolanmaya başlıyor, ders çalışırken sık sık çeşitli bahanelerle size sorular soruyor, sınavlarda da bolca hatalar yapıyorsa bu çocuğunuzun tembel olduğu anlamına gelmez, sadece çabuk sıkılıyor, dikkati dağılıyordur. Dikkat eksikliği düzeldiğinde bu durum kalkar ve ders çalışmaya başlarlar.

çocuk

Tembel dediğimiz hiçbir çocuk tembel değildir. Ders çalışmıyor, dersin başında oturamıyor ve çabuk sıkılıyorsa mutlaka bir problem vardır. Bu problem düzelmeden dersin başına oturamaz. İçi sıkılır, dikkati dağılır, dersten kopar, kafası başka konulara gider, aynı durumu okulda da yaşar. Sınıfta öğretmen onun dalıp gittiğinden, dersi dinlemediğinden şikayet eder. Öyle ki “Beni dinlemiyor ama sorduğum zaman cevap veriyor” sözleriyle onu tanımlar. Çocuklarının durumunu aileler de dile getirirken “Benim çocuğum akıllı ama ders çalışmayı sevmiyor” diye ifade ederler.

Ders çalışmayan çocuklara dikkat eksikliği dendiği zaman ailelerin iki konuda itirazı olmaktadır. Birincisi “Benim çocuğum zeki o yüzden dikkat eksikliği olamaz” derler ki zaten dikkat eksikliği olan çocukların zeka ile ilgili sorunu olmaz. İkincisi ise “Benim çocuğum hareketli değil ki, dikkat eksikliği olsa hiperaktif olurdu” itirazıdır. Bu da doğruları yansıtmamakta, çok efendi ve uslu oturan çocukların dikkati ders dışında her yere gidebilmektedir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ NELERDEN KAYNAKLANIR? (TIKLAYIN)

çocuk

Sonuçta çocuğunuz ders çalışmıyorsa ona tembel damgası vurmadan önce neden çalışamadığını araştırın. Öğretmenleri “Biliyor ama basit hatalar yapıyor, sınıfta dikkati çabuk dağılıyor” diyor, siz de evde dersin başında doğru dürüst oturamadığını görüyorsanız bu dikkat eksikliğinin bir belirtisi olabilir. İlla ilaç kullanılacak diye bir şart yoktur. İlaç dışındaki seçenekler de dikkatini arttırmaya yardımcı olur. Önemli olan dikkat eksikliğinin ne seviyede olduğudur.

Maalesef birçok aile sırf ilaç verilir, çocuğum ilaç kullanır korkusuyla böyle bir şikayetleri olduğunda çocuklarını psikiyatriste götürmemekte, ancak sınavlarda düşük notlar alıp zorda kaldığında gönülsüz olarak başvurmaktadırlar. Unutulmamalıdır ki ilaçların yan etkileri dozla ilişkilidir. Doz arttıkça yan etkiler artar. Ayrıca her dikkat eksikliğinde sürekli ilaç kullanılması da gerekmeyebilir. Sadece sınavlarda sorun yaşayan çocukların sadece sınav öncesi ilaç alması hiçbir yan etki getirmediği gibi çocukların ellerinde olmadan basit hatalar yapıp başarısız olmalarını engeller. Aileler de bu durumda çocuğuma sürekli ilaç veriyorum kaygısı yaşamazlar. Dikkat eksikliğinin çözümünde ilaç tedavisi dışında alternatif yöntemlerin de uygulandığı ve iyi sonuçlar alındığını da unutmamak gerekir.

Çocuklarımıza sınavlarda başarılar dileğiyle.

Psikiyatrist Dr. Sabri YURDAKUL

ÇOCUĞUM OKULA GİTMEK İSTEMİYOR! 

Yayın tarihi: 08.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.