Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ SALDIRGAN DAVRANIYORSA DİKKAT!

Çocuğunuz saldırgan davranıyorsa dikkat!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevil Yavuz’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

02.10.2014 - 12:00 | Son Güncelleme:

Depresyon çocuklarda kendini farklı şekillerde gösterebiliyor.

Günümüzün koşullarında yetişkinlerde çok sık görülen depresyon artık çocuklarda da görülmeye başladı. Uzman Pedagog Sevil Yavuz, çocuklarda görülen depresyon belirtilerini anlattı.

Çocuklar teknolojik bir çağın olumsuz getirisi olarak arkadaş ilişkilerini sanal yaşıyor. Dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oynayamıyor, vakit geçiremiyor. Okul saatleri yıllar önce yarım günken son yıllarda artık neredeyse tam gün. Çocuklar okuldan eve geldiklerinde akşam oluyor ve ödevlerini yaptıktan sonra çocukların oyun oynayacak vakti kalmıyor. Çocukların sağlıklı gelişimlerini tamamlayabilmesi için çocukluklarını doya doya yaşamalı ve yeterince oyun oynamalıdır. Oyun çocukların psikolojisini dengede tutar.

Çocukların oyun oynamasına izin verin

Diğer taraftan çocuklar günümüzün sorumlulukları altında, uzun okul saati, uzun ödev saatleri derken oyun oynamak vakit kaybı gibi geliyor. Aileler çocuklarının ödev yapmasını, ders çalışmasını fakat oyun oynamamasını istiyor. Eğer bir oyun oynanacaksa oda evde bilgisayar başında güvenli ortamda olsun isteniyor. Dolayısıyla çocukların gelişimsel ihtiyaçlarını karşılanmayınca depresyona girmeleri kadar doğal bir sonuç olamaz.

Çocuğunuzun depresyonda olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuklarda depresyon, yetişkinlerde olduğu gibi olmayabilir. Yetişkinler içine kapanıp evden dışarı çıkmak istemez ve genel olarak hayat enerjileri düşer. Diğer taraftan çocuklarda depresyon saldırganlık olarak ortaya çıkabilir. Çocuk daha saldırgan davranır, anne babasına, arkadaşlarına vurur, okulda kurallara uymakta zorluk çıkarır. Çok hırçın davranışlar sergiler, daha fazla ağlar. İstediği olmayınca önce saldırgan davranır, sonra da ağlayabilir ve pişman olabilir. Genel olarak normal sergilediği davranışlarda değişiklik gösterebilir. Depresyon belirtileri pasif de olabilir; tamamen içine kapanıp hiçbir şey yapmak istemez, ağlama nöbetleri yaşayabilir, kabuslar görebilir, normal uyku düzenine göre fazla ya da az uyuyabilir.

Özellikle küçük çocuklarda depresyon genel olarak saldırganlık ve davranış problemi olarak yansır. Bu nedenle çocuğunuzda saldırganlık artarsa mutlaka profesyonel destek alıp çocuğunuzun tedavi görmesini sağlamalısınız.

Yayın tarihi: 02.10.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.