Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUM ŞIMARIK MI?

Çocuğum Şımarık mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Şımarık çocukların okulda pek arkadaşları olmaz çünkü paylaşmayı bilmezler.

Çocuk büyütmek her açıdan çok zordur. Anne babalar bazen çocuklarının şımarık olduğundan endişe ederler, hatta kimi zamanlar da ebeveynler birbirlerini veya aile büyüklerini buna neden olmakla suçlarlar. Çocukların bitip tükenmeyen istekleriyle nasıl baş edeceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Çocuklarda, gördükleri bir şeye sahip olma isteği çok doğaldır. Bu, büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan doğal bir merakın sonucudur. Tüm çocuklar, bir miktar benmerkezci olurlar, kendi isteklerini her şeyin üstünde görürler. Aslında çocuğunuz, örneğin bir oyuncakçıda gördüklerini isterken, kendi sınırlarını ve bir ebeveyn olarak sizin ne kadarına izin vereceğinizi görmek istemektedir. Eğer mantıksız isteklerini yerine getirirseniz, işte o zaman çocuğu şımartıyorsunuz demektir. Mantıksız bir isteğin yerine getirilmesi başka taleplere yol açacak ve çocuk sınırlarını bilmediği için endişeye kapılacaktır. Şımarık bir çocuk kabul edilebilir davranışları bilmeyen bir çocuktur.

Şımarık çocukların okulda da pek arkadaşları olmaz, çünkü paylaşmayı bilmezler. Çocuğa popüleritesini artıracağını düşünerek aldığınız araç gereçler de durumu zorlaştırmaktan başka işe yaramazlar.

Elbette bu, çocuğunuzun hiçbir isteğini yerine getirmeyeceksiniz demek değildir. Önemli olan, ona uygun sınırlar çizebilmektir. Ona ayıracağınız zaman, çocuk için en büyük hediye olacaktır. Çocuğunuza gösterdiğiniz sevgi, şefkat, ona ayırdığınız zaman ve çizdiğiniz sınırlar kendisini iyi ve güvende hissetmesini sağlayacaktır. Böylece şımarık bir çocuk yetiştiriyor muyum diye endişe etmenize de gerek kalmayacaktır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr. Nilüfer Toprakçı

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

en cok korktugum şey ya ilk torun oldugu için gayetde şımarık olacak galiba :(

25.03.2011 12:23:37 gülşah kaplan