Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞU ŞIMARTMAMANIN 7 YOLU

Çocuğu şımartmamanın 7 yolu
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sedef Batı’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Çocuklarınızı şımartmaktan kaçınmak için 7 altın kuralını merak ediyor musunuz?

Hepimiz saygılı ve iyi huylu çocuklar yetiştirmek adına elimizden geleni yapar; nerede nasıl davranması gerektiğini bilen ve çevresindeki insanlara saygılı çocuklar yetiştirmek için çabalarız. Ama onların aynı zamanda özgür ve kendine güvenen bireyler olmasını da isteriz. İşte bu noktada sorunlarımız başlar. 

Özgür çocuklar yetiştirmek adına bazen ipin ucunu kaçırabilir veya tam tersi olarak çocuklarımızı iyi davranışlı yapmak için kurallara boğarak yaşamlarını çok sıkıcı bir hale getirebiliriz. 

Önemli olan çocuklarımızı yetiştirirken onların kuralları ve limitleri sindirmelerine yardımcı olmaktır aslında. Özgürlük hiçbir zaman sınırsızlık ve kuralsızlıkla karıştırılmamalıdır. Çocuklarımıza koyduğumuz kuralları neden koyduğumuzu onlara anlatmalı ve bu kuralları özümseyip sindirmelerine yardımcı olmalıyız.

Eğer sizler de şımarık ve sizi her durumda zor durumda bırakan çocuklar yerine iyi huylu ve davranışlarında ölçülü davranan çocuklar yetiştirmek istiyorsanız onun, belirlediğiniz kurallara uymasını sağlamalısınız.

İşte Size Çocuklarınızı Şımartmaktan Kaçınmak İçin 7 Altın Kural

1-Basit Sınırlar Koyun

Bu iki cümle orasındaki farka odaklanın. “ Tamam kurabiye yiyebilirsin” ve “ Evet kurabiye yiyebilirsin fakat sadece bir tane. İkincisini yemek için izin istemeyeceksin, tamam mı?” Eğer çocuğunuzla bu tür diyaloglarda tekrar yorumlamak için bir alan bırakmazsanız daha sonradan başka bir tartışma yaşamaktan kurtulursunuz. Bir sonraki sefere bu basit kuralı algılamış alacak ve ona göre istekte bulunacaktır.

2- Ne Olursa Olsun Koyduğunuz Kurallara Sadık Kalın

Yine aynı örnekten yola çıkarsak birden fazla kurabiye yemesi için ona “hayır” diyorsunuz ve kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz. Belki de 2. kurabiyeyi ona vermeniz o kadar da sorun değil fakat gerçekten limit koyduğunuz her zaman kendinizi sorgulamak istiyor musunuz? Eğer koyduğunuz kurallarda pişman olduğunuz için değişiklik yaparsanız bu sefere ipin ucunu kaçıracaksınız ve her seferinde başınıza aynı durum gelecek. Çünkü birin anlamı gerçekten birdir o yüzden koyduğunuz kurallalara ve belirlediğiniz limite sadık kalmalısınız. Bir kere koyduğunuz kurallara sadık kaldığınızda çocuğunuza bunu öğretmiş olacaksınız ve sizin gerçekten kurallara sadık kaldığınızı anlayacaktır.

3- Hayır’larınız Yumuşak Fakat Kararlı Olsun

Çocuğunuz ona “Hayır” dediğinizde sizin kararlı olduğunuzu anlamalı. Genellikle “Hayır” denildiğinde çocuklar pes etmez ve daha ısrarcı bir tavırla istediklerini elde etmeye çalışırlar ta ki sizi bıktırana ve ağzınızdan çıkacak “evet”i duyana kadar. İşte böyle durumlarda sabırlı olup sözünüzün arkasında durmalısınız. Sert olmak zorunda değilsiniz fakat verdiğiniz kararların arkasında olun. Böylece siz "hayır" dediğinizde bunun gerçek bir "hayır" olduğunu anlasın.

4- İsteklerinin Gerekçesini Açıklamasını Sağlayın

Çocuğunuz sizden bir şey istiyor fakat onun bu isteğine karşı nasıl davranacağınız konusunda emin değilsiniz. Bu durumda ona istediği şeyle birlikte gerekçesini açıklamasını söyleyin. Örneğin çocuğunuz en sevdiği televizyon programını izlemek istiyor. Eğer bütün ödevlerini yaptı, yemeğini bitirdi ve odasını topladıysa ve tüm bunları yaptığını ve bu yüzden artık televizyon seyredebileceğini söylüyorsa, ona “evet” derken kendinizi rahat hissedebilirsin. Çünkü o kurallarını çok net bir şekilde biliyor ve bu kurallara uyduğu için tv seyretmek istiyor.

5- Her Dediğini Kabul Etmeyin

Çocuğunuz her dediğini kabul ederek ve ona yumuşak davranarak onaylamayın. Araştırmalar biraz kurallı olmanın onun sorumluluk bilinci kazanmasına, yeteneklerini geliştirmesine katkı sağladığını ve ilerideki hayatında hayal kırıklıkları ile başadebilmesinin daha kolay olacağını gösteriyor.

6. Hayal Kırıklığı Yaşatmaktan Korkmayın

Kimse çocuğunu üzüntülü ve mutsuz görmek istemez tabii ki ama her zaman her istediğimiz olamaz öyle değil mi? Araştırmalar hayal kırıklıklarını kabul etmenin çocuklara çok önemli bir yetenek kazandırdığını doğruluyor.  O da zorluklarla başaedebilme becerisi... Ve bu beceri onun ilerideki yaşantısında duygusal stresle başatemesi konusunda önemli bir rol oynar. Ona kurallar koyarken ve hayır derken kendinizi kötü hissettiğinizde onun geleceği için yatırım yaptığınızı düşünün.

7. Ödüle Adım Adım Yaklaşsın

Uzmanlar çocuklarının önüne istedikleri her şey gelirse ve bir şeyleri elde etmek için çaba harcamazlarsa çok kolayca şımaracaklarını ve her istediklerinde elde edeceklerinin garantisini hissedeceklerini vurguluyorlar. Örneğin çocuğunuz yeni bir bisiklet istiyorsa onun için bir ödül sistemi oluşturun. Örneğin yaptığı her iyi davranış için ödüle biraz daha yaklaşsın ve adım adım istediğine ulaşsın ki bir şeyleri elde etmek için çabalamayı öğrensin.

Hazırlayan: Sedef Batı

Yayın tarihi: 28.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Çok doğru. Onların her istediğini yaparak kural tanımayan her istediğini ağlayarak yaptıran çocuklar yetiştiriyoruz. Sonra da doyumsuz, özgürlük adı altında sınır tanımayan kimseyi dinlemeyen başına buyruk ve mutsuz gençler oluyorlar. Kural koymayı,onlara hayır demeyi öğrenmemiz ve bu konuda istikrarlı olmalıyız. Gerçekten çok faydalı bir haber olmuş. Teşekkürler

28.12.2010 13:29:22 Öykü Yiğit

Çocuğumuza sevgimizi her isteğini yapmakla göstererek ne büyük yanlış yapıyoruz.

  
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >
Kendine yeten çocuklar yetiştirmekPusulaSerap Duygulu

Kendine yeten çocuklar yetiştirmek

Dünyaya bin bir hevesle ve umutla getirdiğiniz çocuğunuzun iyi bir insan olması, vicdan sahibi olması, kendi ayakları üzerinde durması sizin elinizde.Devamı >