Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÇOCUĞA RUTİN GEREK!

AİLE İÇİNDEKİ RUTİNLER, ORGANİZE OLMA BECERİSİNİ GELİŞTİRİYOR.

Çocuğa rutin gerek!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Aile içindeki rutinler, organize olma becerisini geliştiriyor, soru işaretlerini azaltıyor, çocuğa huzur, güven hissi ve mutluluk veriyor.

Tracy Hogg’un ‘Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler’ kitabında anlattığı EASY (Eat-beslenme, Activity-aktivite, Sleep-uyku, Your time-size ait zaman), birçok annenin kullandığı bir yöntem. Sistemli rutinlerle ebeveynlere önerilerde bulunan Hogg, tutarlı bir ortam yaratmayı öneriyor ve eğer bir bebeğin tempoyu ayarlamasına, istediği zaman yiyip istediği zaman uyumasına izin verirseniz evin kısa süre içinde bir kaos ortamına dönüşeceğini söylüyor. Bebekler neyle karşılaşacaklarını bildiklerinde, hem daha huzurlu oluyor hem de bu şekilde anne için de tempoyu ayarlamak daha mümkün. Rutinler sadece bebeklikte değil çocukluk döneminde de gerekli. Çünkü düzen ve istikrar eksikliği, çocuk yetiştirmede en büyük engellerden biri.

Çocuk alışılmışı seviyor

ÇOCUK ALIŞILMIŞI SEVİYOR

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Arzu Önal Sönmez de, “Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar için rutinler rahatlatıcıdır” diyor. Tatilde, yatılı misafirlikte, yani ev dışı ortamlara çıkıldığında çocukta uyku, iştah, huzursuzluk gibi durumların ortaya çıkması, “Bu çocuk hiç böyle yapmazdı” diye şaşırtması da bu yüzden işte. Çocuklar rutinleri, alışılmış şartları seviyor. Aniden değişen durumlarla karşılaştıklarında kaygılanabiliyor.

ENDİŞELERİ AZALTIYOR

Beslenme, uyku ve ödev saatlerindeki rutinler ailenin günlük hayatını kolaylaştırıyor. Anne-baba-çocuk üçgeninde iletişimin daha kaliteli gelişmesine yardımcı oluyor. Günlük yaşamda bir düzen olması çocukların endişelerini azaltıyor. Dr. Arzu Önal Sönmez, “Rutinler, okul öncesi çocuklarda huzur ve sakinlik konusunda yardımcı olurken, okul çağı çocuklarda ileriye dönük içsel disiplin ve organize olma becerilerini güçlendiren yardımcı bir etken olarak düşünülebilir” diyor.

Çocuklarla beraber yapılacak aktiviteler

BUNLARI DENEYİN

HOBİ SAATİ: Belirli bir gün ve saat belirleyerek becerilerini geliştireceği aktiviteler yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

YENİ KEŞİFLER: Ayda bir günü keşif günü ilan ederek hayatınızda yeniliklere yer açabilirsiniz. Örneğin daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gitmek, hiç tatmadığınız bir ülke mutfağı ile tanışmak gibi... Böylece hem keyifli ve öğretici vakit geçirmiş olursunuz hem de çocuğunuzun keşfedecek yeni şeyler araştırması için onda merak uyandırırsınız!

DOĞA GÜNÜ: Haftanın belirli bir günü ‘doğa günü’ olarak seçerek açık havada yürüyüş, mevsime göre yüzme, kayak, bisiklet turu gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

SPOR SAATi: Sabahları birlikte egzersiz yapmak veya dans etmek evde güne enerjik bir başlangıç için harika bir fikir ve rutin olabilir.

ABARTMAMAK GEREK

Her şeyin fazlası gibi rutinlerin de fazlası sıkıcı ve bunaltıcı olabilir tabii. Ailece kahvaltı, ardından basketbol kursu, dönüşte ödev ve banyo, sonrasında yemek saati derken çocuğun tüm hafta sonunu planladığınızda tepki alabilirsiniz. Bu yüzden dengeyi sağlamayı unutmayın. Dr. Arzu Önal Sönmez bu konuda şunları öneriyor:

“Rutinler çocuğun kapasitesi ve isteklilik durumuna göre belirlenmeli. Her çocuk için aynı kalıplar söz konusu olamaz. Bazı çocuklar için sık aktivite daha rahatlatıcı olmakla birlikte bazı çocuklarda bu düzene uymada zorluklar yaşanabilir. Bu nedenle rutinlere çocukla birlikte karar vermek ve eklenecek yeni rutinlerin içeriğini daha ayrıntılı açıklamak faydalı olacaktır.”

Rutinlerden hoşlanmayan çocuklar

İNATLAŞMAYIN!

Rutinlerden hoşlanmayan bir çocuğunuz varsa ne yapacaksınız? İşte Dr. Arzu Önal Sönmez’in bu konudaki önerileri:

 • Düzen, öğrenilen bir davranıştır. Ebeveynin öğrettiği ya da öğrenmesini beklediği tüm rutinlere çocuklar uyum sağlayamayabilir.
 • Rutinlerin çerçevesini oluşturmak bu anlamda önemli. Çocuğun kendine ait, yönetebileceği alanının olmasına izin verilmeli, aşırı kısıtlayıcı olunmamalı.
 • Kısıtlayıcı yaklaşımlar bir süre sonra aşırı agresif tepkilere veya pasif agresif olarak tanımlanan, yapması gerekenleri yavaşlatma ya da defalarca uyarı alacak şekilde yapma haline dönüşebilir. Bu inatlaşma aile içi ciddi sorunlara neden olabilir. 
bebeğimle tarafından hazırlanmıştır.
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Ağız yeterince büyüdükten sonra süt dişleri belirir, ardından kalıcı dişler çıkar.Devamı >
Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğun yaşına uygun ve renkli bir diş fırçası onu fırçalamaya teşvik edecektir.Devamı >
Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı olan yöntemler nelerdir?Devamı >
Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu 4 adımı mutlaka uygulayın.Devamı >
0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

Yerini kalıcı dişlere bakacak süt dişlerinin bakımı çok önemlidir.Devamı >