Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

CİNSEL İSTİSMARA UĞRAMIŞ ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI?

AİLELER BU CÜMLELERİ KESİNLİKLE KURMAMALI!

Cinsel istismara uğramış çocuğa nasıl davranılmalı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
M. Berk Karaoğlu’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Psikolog - Aile Danışmanı
 
 

Cinsel istismarın aileler tarafından üstünün örtülmesinin çocuğun güvensizliğine neden olacağını söyleyen Psikolog ve Aile Danışmanı M. Berk Karaoğlu, cinsel istismara uğramış çocuğa ailelerin nasıl davranılması gerektiğini anlattı...

Cinsel istismar, psiko- sosyal gelişimini tamamlamış bir erişkinin, psiko-sosyal gelişimini tamamlamamış bir çocuğu cinsel uyarım amaçlı kullanmasıdır.

CİNSEL İSTİSMAR SONRASI OLAYIN ÜSTÜ ÖRTÜLMEMELİ

Öncelikle cinsel istismar travmatik bir durumdur ve cinsel istismarın olumsuz etkileri belki çok uzun yıllar sonra bile çeşitli kişilik problemleri ve klinik psikopatolojiler ile ortaya çıkabilir. Cinsel istismar travmasının sonuçlarının ileri dönemlerde de çıkabileceğini ebeveynlerin özellikle bilmesi gerekir çünkü maalesef alınan bilgilere göre çoğu ebeveynin çocuğunun cinsel istismarı sonrasında olayın üstünü örtme ve olayı kapama davranışlarının olduğu görülebilmektedir.

istismar

EBEVEYNE KARŞI GÜVENSİZLİĞE SEBEP OLABİLİR

Ebeveynlerin bu tutumuna neden olan bazı düşünce kalıplarının ise olayın çevre tarafından duyulmaması, çocuğunun etiketlenmesini istememe, çocuğunun zaten bu durumu oyun sanıp anlamamış olma ihtimali gibi durumlar olduğu belirtilmektedir. Ancak özellikle çocuğun yaşı küçükse, okul döneminden önce yani 6 yaşından küçük daha soyut olarak olayları anlamlandıramayacak yaştaysa ebeveynlerinin olayın üstünü örtmesi ve şüpheliye dair herhangi bir girişimde bulunmamaları çocukta ebeveynlerine karşı bir güvensizlik ya da kendi öz benliğine yönelik suçluluk hisleri duymasına sebep olabilir.

ÇOCUK KORUYUCU PSİKOLOJİK DESTEK KAPSAMINA ALINMALI

Aslında ebeveynlerin, çocuğun istismara maruz kalmadan gereken önlemleri almaları, çocuğa yaşına uygun cinsel bilgilerin verilmesi ve vücuduna dokunulma ile ilgili bazı öğretilerin yapılması, tuvalet için yardım isteyebileceği durumlarda kimlerden ne şekilde, ne ölçüde yardım isteyebileceğinin somut örneklerle anlatılması, internette güvenli ve sınırlı kullanıma yönelik genel kontrollerin sağlanması gibi tedbirleri koruyucu psikolojik destek kapsamında almaları gerekmektedir.

 istismar 

HAYAL DÜNYALARINDA CİNSEL DAVRANIŞLAR YOKTUR

Çocuğun özellikle cinsellikle ilgili sorduğu veya istismara yönelik söyleyebileceği her şeyi dikkate almak, şüphe ile bakma gerekmektedir çünkü çocuğun hayal dünyasında genellikle cinsel davranışlar ile ilgili hayaller yoktur. Mastürbasyon davranışları ise genellikle genital bölgelerine dokunmaktan zevk aldıkları içindir bu da 3 yaşından itibaren normal bir durumdur ancak istismarın davranışsal etkilerini ayrı değerlendirmek gerekmektedir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Altını ıslatma, davranım bozuklukları, göz teması kurmama, yoğun ve farklı duygu yoğunlukları hissedildiğinde bunu sıradan bir davranış olarak görmemeli istismarda dahil olmak üzere birçok ailesel probleminde çocukta bu tarz davranış problemlerine etki edebileceği düşünülerek çocukla iletişime geçilmeli ve çözüme ulaşılamıyorsa mutlaka bir psikolojik destek alınması gerekmektedir.

 istismar 

İSTİSMAR SONRASI ANNE-BABA NE YAPMALI?

Öncelikle çocuğa inanmak ve sonuna kadar olayı anlatmasına teşvik etmek, müdahalede bulunmadan çocuğu dinlemek ve ebeveynlerinin buna inandığını görmesi bile çocuğu sağaltım (duygusal boşalım) noktasında rahatlatabilir. Çocukların cinsel istismar konusunda çok nadir yalan söyledikleri görülmektedir. Bu açıdan öncelik çocuğun anlattıklarına inanmak ve konuşmaktır. Çocuk o anda konuşmayabilir ancak konuşmaya uygun olduğu an gözlemlendikten sonra çocuğun tekrar bu durumu anlatması istenebilir.
Ebeveynlerin kendi kaygılarını çocuğa yansıtmaları doğru bir davranış olmayacaktır.

Ne kadar kaygılanırlarsa kaygılansın ebeveynin yapması gereken çocuğa artık huzurlu, güvenli bir yerde olduğunu hissettirmektir ve o şefkat duygusunu çocuğa vermektir.

BU CÜMLELERİ KESİNLİKLE KURMAYIN!

Çocuğun hissettiği duygulara odaklanın ve eğer özellikle suçluluk duygusu hissediyorsa bunu çocuk ile konuşun “sen nasıl onunla birlikte şuraya gidersin” veya “ ona bunu yapmasına nasıl izin verdin” gibi cümleler kurmayın çünkü çocuk zaten o endişeyi taşımakta ve kendisini suçlamaktadır. Hatta çocuklar ister istemez cinsel bir haz bile duyabilirler ancak bununla ilgili de cinsel bilgi vermekten kaçınmayın. Ebeveynler bu konuda bilgi veremiyorlarsa ki vermelerini öneririz kesinlikle psikoloğu tarafından bu konuları da konuşabileceğini belirtin.

 istismar 

YAPICI VE OLUMLU DUYGULARIN ÜZERİNDE DURUN

Ebeveynler bu tarz olaylardan sonra çok öfkeli olabilirler ve şüpheliye yönelebilirler ancak burada esas nokta çocuğun psikolojisidir. Öfkemizi yetişkin ortamından paylaşıp çocuğun yanında daha yapıcı ve olumlu duyguların üzerinde durmak daha anlamlı olacaktır.
Ebeveynlerde dahil bu sorunun üstesinden gelmek için mutlaka bir uzmandan ailecek bütüncül olarak profesyonel bir psikolojik destek almaları çocuğun duygularını kolayca dışa vurmasına, öz benliğini kazanmasına tekrar yardımcı olunmasına imkan sağlanmalıdır.
Çocuklukta bir cinsel istismara uğrayıp yetişkinlikte ortaya çıkan psikolojik problemlerde özellikle geçmişe yönelik analitik yaklaşımlar daha etkili olabilmektedir.

M. Berk KARAOĞLU
Psikolog, Aile Danışmanı 

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Ağız yeterince büyüdükten sonra süt dişleri belirir, ardından kalıcı dişler çıkar.Devamı >
Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğun yaşına uygun ve renkli bir diş fırçası onu fırçalamaya teşvik edecektir.Devamı >
Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı olan yöntemler nelerdir?Devamı >
Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu 4 adımı mutlaka uygulayın.Devamı >
0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

Yerini kalıcı dişlere bakacak süt dişlerinin bakımı çok önemlidir.Devamı >