Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZİN CİNSEL BÖLGESİNİ ÖPMEYİN

Bebeğinizin cinsel bölgesini öpmeyin
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Anne ve babalar dikkat! Çocuğunuza ruhsal ya da fiziksel açıdan zarar vermek istemiyorsanız bazı davranışlardan ve sözlerden kaçınmanızda fayda var. Uzman Pedagog Zeynep Şimşek, ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Sevmek, kişilerin birbirleri arasında oluşturdukları bilinçli, olumlu bir bağdır. Sevgi bir ihtiyaçtır. Herkesin sevgiyi ifade etme ve sevgiyi talep etme şekli farklılık gösterir.

ÇOCUĞU NASIL SEVMELİ?

Sevginin ifade edildiği en güzel ve güvenilir ortam da aile içinde olandır, özellikle ebeveynlerin çocuklarına duydukları sevgi ve sevgiyi gösterme şekilleridir. Buradan yola çıkarak ailelerin çocuklarını sevmeleriyle ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum…

 “Çocuğumu nasıl seveceğime siz mi karar vereceksiniz?” dediğinizi duyar gibiyim. Elbette amacım tam anlamıyla müdahale etmek değil ama çocuğunuzun sosyal ve psikolojik açıdan gelişimine etkileri nedeniyle bu konunun öneminden bahsetmekte yarar var.

MAHREMİYET DUYGUSUNU ZEDELİYOR

Son zamanlarda sosyal medyada, yerli ve yabancı basında çokça karşıma çıkan, çocuklarıyla birtakım pozlar veren aile bireyleri…

“Aşkımla (çocuğu) lunapark keyfi”, dudak dudağa poz vererek “bal dudaklım” vb. sözler sarf edilmesi… Bu davranışlar, ebeveynlerin çocuklarını çok sevdiklerini gösterme çabası mı? Sevgilerini nasıl gösterdiklerini sergileme çabası mı? Nasıl olursa olsun birisi özel hayat ihlaline giriyor, diğeri de mahremiyet duygusunu zedeliyor.

çocuğu sevmek

ASLA YAPMAYIN!

• Çocukları dudaklarından öpmek
• Altlarını değiştirirken, temizlerken fazlaca dokunmak hatta öpmek
• Aşkım, sevgilim gibi hitaplar belirlemek
• Onur zedeleyici lakaplar takmak
• Zorla fotoğraf çekmek ve sosyal medyada paylaşmak

Bunlar çocukları psikolojik olarak yanlış yönlendirmelere itecek davranışlardır.

Biraz daha açmak gerekirse, çocuğunuz biraz büyüdüğünde sizi dudağından öpmek istese ya da yabancı birini öpmek istese asla normal karşılamayacaksınız. O halde bu doğru bir sevgi gösterisi değildir. Bu durum hitaplar için de geçerli. Yine çocuğunuza senin özel yerlerine bir başkasının dokunmasına izin verme dediğinizde o zaman da “Sen neden dokunuyorsun?” diyebilir, bir yabancı dokunduğunda bunu normalleştirebilir veya kendisi de bir başkasına bunu yapabilir.

çocuğu sevmek

DOĞRU SÖZCÜKLER KULLANIN

Büyüme çağında dikkat çekmek istediği yaşlardayken, bu kez kendisi fotoğraflar paylaşmak istediğinde karşı çıkmanız da bir çatışmaya veya kavram karmaşası yaşamasına neden olacaktır.

Her ebeveyn çocuğunun sevgisini en yoğun ve doğru şekilde hissettirmek ister. Ancak, bunu doğru beden dili ve yerinde sözcük kullanarak yapmakta yarar var. 

Yayın tarihi: 24.10.2016
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinsel problemlerinden utanıyorlarMutlu Aile Mutlu ÇocuklarObengül Ejder

Cinsel problemlerinden utanıyorlar

Cinsel işlev bozuklukları çiftlerin çözmekte zorlandığı en önemli sorunların başında geliyor.Devamı >
Göbekleri nasıl eriteceğiz?Doğanın Şifalı EliEnder Saraç

Göbekleri nasıl eriteceğiz?

Karın bölgesindeki yağlar eritilmesi en zor yağlardır ve bu yüzden düzenli spor yapılması gerekmektedir. Spor salonlarına giderek bu konuda yardım alabilirsiz. Böyle bir imkanınız soz konusu değilse eğer, doğru egzersiz hareketleri öğrenerek belirli aralıDevamı >
Gerçek mutluluk sizin içinizde saklıYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Gerçek mutluluk sizin içinizde saklı

Hiç düşündünüz mü neden maddi manevi tüm isteklerine sahip olduğu halde mutsuz olan bir sürü insan var. Devamı >
Ailelere ve sınava girecek gençlere TEOG öncesi önerilerCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Ailelere ve sınava girecek gençlere TEOG öncesi öneriler

Her fırsatta bu sınavda ne olursa olsun onu sevdiğinizi söyleyin.Devamı >