Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZE İKİ İSİM VERMEYİN!

Bebeğinize iki isim vermeyin!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevil Yavuz’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

01.09.2016 - 17:00 | Son Güncelleme:

Çocuklara iki isim koymanın bazı sorunlara neden olabileceğini belirten Uzman Pedagog Sevil Yavuz, çocuklara isim verirken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

NEDEN İKİ İSİM KONULUYOR?

Değişen sosyoekonomik yapı ile birlikte daha az çocuk sahibi olma isteğinin ve özellikle tek çocuklu çekirdek aile sayısının artmasıyla birlikte çocuklara iki isim koyma eğilimi de arttı. Özellikle son 10 yıldır çocukların kimliklerinde iki isim konması çok sık yaşanıyor. Önceden göbek adı olarak konulan, kimliğe yansımayan ikinci isimler artık kimliklere de yansıyor ve bu durum çeşitli zorlukları da beraberinde getiriyor.

Ailelerin iki isim koymayı tercih etme nedenlerinden biri, tek çocuk sahibi olmayı tercih ettiği için anne babanın bir isim konusunda karar vermeyince her ikisi de seçtiği isimleri bebeğe koymak istemesi olabiliyor. Diğer neden ise aile büyüklerini kırmamak için aile büyüğünün seçtiği isimi de koymak istemesi olabiliyor. Başka bir neden ise ailede kaybedilen yakın akrabanın ismini (dedenin, babaannenin, anneannenin ismini) koymak istenmesidir.

Bebeğinize iki isim vermeyin!

Yayın tarihi: 01.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (41)

bence de saçma. tek isim olmalı. çift ismi olanın tek bir ismi bile olmuyo malesef.

Hayatımda bu kadar saçma bir yazı okumadım. Çocuklara iki isim konulmasının sebebi tek isimle kayıtlarda karşımıza çıkabilecek benzerlik ve karışıklıkları bir nebze olsun azaltmak içindir. Günümüzde vatandaşlık numarası olduğu için bu risk kalmamış ve bu nedenle iki isim konulmasına gerek de kalmamıştır mantığını anlayabilirim. Ancak, kesinlikle konulmasın demek çok saçma. 63 yaşındayım. İki ismim var. İkisini de kullananlar var. Bu beni hiç rahatsız etmedi.

03.09.2016 09:08:17 Derya Mutlu
41 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER