Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAYRAMLARIN ÇOCUKLARA FAYDASI NELERDİR?

Bayramların çocuklara faydası nelerdir?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
19.07.2015 - 09:00 | Son Güncelleme:

Bayram heyecanı yaşamanın çocuk psikolojisi üzerinde etkileri var mıdır?

Modernleşme karşısında yok olmamak için direnç gösteren kültürel değerlerin başında bayramlar geliyor. Özellikle çalışan kesim için sadece tatil anlamına gelen bayramların, çocuklar için hala ayrı bir önemi var mı? Kendimizinkiyle birlikte çocuklarımızın da bayram sevincini, yaşam kaygılarımızın arasında öldürüyor muyuz?

Uzman Psikolog Nihal Araptarlı’ya bayramların önemini ve çocuklarımıza nasıl anlatmamız gerektiğini sorduk…

“Toplumu birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma içinde tutan, saygı ve sevgi temelinde insanları birleştiren önemli günlerden olan bayramlar da önem ve değer kaybına uğramaktadır. Bayramlar, aktarımı ve benimsenmesi en kolay örf, adet ve geleneklerimizdendir. Çünkü sevinç, neşe ve keyif günü demektir ve insanlar doğaları gereği bunları elde etmeyi isterler. Son yıllarda sadece tatil günleri olarak algılanmaya başlayan bayramların, gerçek önem ve değerini çocuklarımıza aktarabilmemiz için öncelikle ebeveynler olarak bizim bu algılamadan kurtulup, bayramların özüne ve gereğine uygun davranmamız gerekir.

Çocuklar, gözlem yapıp ve örnek alarak öğrenirler. Aile içinde bayramların önemsendiğini gördükçe, bayram keyfini yaşadıkça bayram gelenek ve göreneklerini benimseyip, kendilerinden sonraki nesillere aktarmak üzere içselleştirirler. Önemli olan diğer günlerde yaşanmayan, yaşanması mümkün olmayan, sadece bayramlara özgü keyifleri yaşatabilmektir.

Herhangi bir şeyin birey için önemli ve değerli olabilmesi için onunla ilgili bir duygusunun olması gerekir. Bizim nesil için bayram günleri, heyecanla beklediğimiz, sevildiğimizi, değerli olduğumuzu hissettiğimiz, sevince boğulduğumuz çok önemli günlerdi. Günlerce hayalini kurduğumuz, bayramdan bayrama alınan yeni kıyafetlerimiz, ayakkabılarımız, harçlıklarımız ve çikolatalarımız vardı. Diğer günlerde sahip olabildiği şeylere bayramda da sahip olmak bir çocukta heyecan yaratmaz. Bayram günlerinin diğerlerinden farklı olması, çocukta sevinç, neşe, keyif, heyecan gibi duyguları oluşturması gerekir ki, onda olumlu izler bıraksın ve keyif aldığı bu günleri çocuklarına da yaşatabilmeyi arzulasın.” 

Uzman Psikolog Nihal Araptarlı

Yayın tarihi: 19.07.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

küçükken kapı kapı gezerdik en çok şeker toplayan kim olucak diye ama şimdilerde gerçekten sadece tatil olduğunu hatırladığımız bişey bayram kültürü batıda kendini çoktan kaybetti

22.03.2011 21:06:32 gülşah kaplan

bayramlarda aile zıyaretleri daha çok oluyo tabi çocuklarda akraba eş dost kavramını ögreniyooo yoksa çocuklar çok az akrabalarla tek iletişim kurabiliyolar

22.03.2011 16:14:33 gülşah kaplan