Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAKICI İLE GÖRÜŞMELERDE İŞİNİZE YARAYACAK TÜYOLAR

Bakıcı ile görüşmelerde işinize yarayacak tüyolar
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kafanızda ne kadar hazırlarsanız hazırlayın, bakıcı ile olan görüşme size çok derin bilgiler sağlamayabilir. İşte küçük tüyolar.

Kafanızda ne kadar hazırlarsanız hazırlayın, bakıcı ile olan görüşme size çok derin bilgiler sağlamayabilir, ancak aşağıdaki noktalar size küçük yollar gösterebilir.

• Görüşmenin işe alımın ilk adımı olduğunu unutmayın. Tavrınız sizinle çalışmaya başlayacağı anla aynı olmalı.
• Görüşmeyi olumlu ve keyifli bir havada tutun.
• Özgeçmişinden yola çıkarak sorular sorun: “Can ve ailesi ile 2 yıl çalışmışsınız, nasıl bir tecrübeydi sizin için?”, “Sizi en çok ne zorlamıştı?”
• İşinin hangi yönünden keyif aldığını/almadığını sorun.
• Eğer ile başlayan sorulara ağırlık verin: “Eğer kızımız size isim takarsa ne yaparsınız?, ne yapmayı uygun bulursunuz?” gibi.
• Diğer aile ile iş birliklerinin neden sona erdiğini sorun.
• Sigara ve alkol kullanıp kullanmadığı hakkında bilgilenin.
• Kendi beklentinizin ne olduğundan bahsedin, uygun olup olmadığını sorun, gerekirse iyice netleştirin.

Bakıcı adayı ile görüşürken;

*Bakıcının ses tonu, duruşu
*Yüz ifadesi,
*Sorulara cevap verirken gösterdiği heves,
*Mutlu ve enerjik mi? Sakin ve çok mu sessiz olduğu,
*Yüzünüze bakarak mı konuşuyor, yoksa çok mu mesafeli olduğu,
*Sohbet sırasında rahat mı gergin mi olduğu
 gibi noktalar da ilişki kurma biçimi ve sahip olduğu özellikler hakkında bilgi verebilir.

Bakıcınız İşe Başlamadan Önce…

Yaptığınız görüşmelerin ardından bakıcınıza karar verdiniz. Peki işe başlamadan önce hangi noktaları aydınlatmak önemlidir?

• Öncelikle evinizin, varsa genel ve uyulmasını beklediğiniz kurallarınızı anlatın. Siz zaten sürekli bu düzenlemelere uyduğunuz için bazen atladığınız noktalar olabilir, ancak bu noktaları en baştan çizerseniz uyum sağlamak o kadar kolaylaşacaktır. Eve ayakkabı ile girmemek, dış kapıyı kilitli tutmak, sabah mutlaka evi havalandırmak gibi.
• Bakıcınızın görev tanımlarını iyi yapın. Bebeğinizin günlük düzeni, olmasını istediğiniz düzenlemeler, sağlığı, varsa alerjileri gibi özel durumları, ilaçları hakkında bilgi vermeyi unutmayın. Bazı özel durumlarda yemek yapma, ütü gibi talepleriniz olacaksa, bunları mutlaka önceden konuşun ve bebeğin öncelik olduğunu netleştirin.
• Mutlaka iki tarafın da haklarını koruyan bir anlaşma yapın. Giriş çıkış saatleri ücret politikası, ücret artışı, bayram tatilleri, izinler, işi bırakma, acil durumlar gibi konuları netleştirin.
• Varsa onun sizden olan taleplerini dinleyin, üzerinde anlaşmaya varabileceklerinizi değerlendirin.
• Çocuğunuza uyguladığınız temel eğitim ve disiplin uygulamalarından bahsedin. Kural, düzenlemelerinizi anlatın.

İşbirliğiniz ilerledikçe yeni düzenlemeler yapmak gerekebilir. Dilerseniz, en başlarda ayda bir kere bir araya gelip her şeyin nasıl gittiği hakkında fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Uzman Psikolojik Danışman Seçil Akaygün Cüntay  

Yayın tarihi: 29.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

ben şerife özgür çocuk gelişimi ve egitimi mezunuyum,çalıştım ve zor şartlarda iki çocuk büyüttüm,emekli oldum .Kendime söz vermiştim emekli olunca bir Aileye çocuk bakımı konusunda yardımcı olacaktım.Üzgünüm Anneler biraz daha ucuz bakıcıları tercih ediyorlar canlarını Egitimsiz bakıcılara teslim ediyorlar.Canımız,yavrularımız bilinçli ellerde egitilerek bakılmalı.

14.11.2010 12:58:21 şerife Özgür

bende çocuk gelişimi okuyorum gerçekten katılıyorum sizeailelr canlarını sırf adaha az para gitsin die egitimsiz bakıcılar emanet eiyolar ama çok yanlış yapıyoar

21.03.2011 16:29:53 gülşah kaplan

valla ekonomik şartlar nedeniyle çalıştığın para da zaten bakcılara gidiyor o zaman çalışmıyacaksın oturup evde çocuğuna bakacaksın ne yapalım yine de güvenmediğimiz insanlara çocuğumuzu teslim etmiyoruz ucuz olmak zorunda bence yoksa çalşmanın bir anlamı yok

3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER