Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZIN ÇOCUKLARDA İSHAL KORKUSU

Yazın çocuklarda ishal korkusu
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.06.2014 - 15:00 | Son Güncelleme:

İshal olan çocuğa ne yapmalı?

İshal dışkının sulu olması ve sayıca artmasıdır. İlaçlar, yiyecekler, çok fazla meyve suyu içmek ve besin alerjileri ishale sebep olabileceği gibi çocuklarda en sık sebep mikroplardır.

Yaz Aylarında Sebep Virüsler

Özellikle yaz aylarında genellikle ishallere virüslerin sebep olduğunu söyleyen Pediatri Uzmanı Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden, sağlıklı olmayan yiyecek ve içeceklerden, kirli içme sular ve kirli ellerden virüs bulaşıp ishale sebep olabileceğini söylüyor.

Virüs İki Gün İçinde Kendini Gösterir

Mikrobun vücuda girdikten 4-48 saat sonra belirtilerini göstermeye başladığını kaydeden Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, “Dışkı su gibi olabilir veya yumuşak kıvamda, içinde kan veya sümük olabilir. İshalle beraber karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, ateş görülebilir.” diyor ve devam ediyor.

Kaybedilen Sıvı Yerine Konulmalı

İshalde dikkat edilecek en önemli konu vücudun sıvı dengesidir. Vücuttan kaybedilen sıvının yerine konması gerekir. Vücuttan sıvı kaybı (dehidratasyon) belirtileri halsizlik, dilde kuruma, göz kürelerinde çökme, gözyaşının ve idrarın azalmasıdır.

Su Kaybını Önlemek için

Su kaybını önlemek için bol sıvı (su, ayran, sulu gıdalar) verilmelidir. Ayrıca sıvı kaybı ile beraber tuzda kaybedildiği için kusması olmayan çocuklarda ağızdan tuz içeriği dengelenmiş özel sıvılar (oral rehidratasyon sıvısı) doktor önerisi ile kullanılabilir. Kusması olan çocuklarda sıvı kaybı sağlık kuruluşlarında damardan sıvı vererek karşılanabilir.

Diyet Kısıtlaması Yoktur

İshallerde ciddi bir diyet kısıtlamasına gerek olmadığı halde ekmek, tost, pirinç pilavı veya çorbası, patates, elma, muz, havuç, yoğurt gibi dışkıyı daha katılaştıracak besinler tercih edilebilir. Özellikle yoğurt içinde yararlı bakterilerde olduğu için ishal dönemlerinde iyi bir besindir. İnek sütü ishal dönemlerinde iyi sindirilemeyip, gaz ve ishalde artışa sebep olabilir. Onun yerine ayran tercih edilebilir.

Mutlaka Doktora Başvurun!

• Çocukta ishal birkaç günden fazla sürerse

• Ciddi susuzluk belirtileri olmuşsa

• Çocuk çok halsizse

• Dil kupkuruysa ve son 6 saatte idrar yapmamışsa

• Dışkıda kan veya sümük varsa, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Yayın tarihi: 02.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

SİTENİZ HOŞUMA GİTİ bnim yaş 54

21.08.2011 14:07:21 AYSEL ORUÇ