Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KIZAMIK VİRÜSÜ UZUN YAŞIYOR

Kızamık Virüsü Uzun Yaşıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.03.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Kızamıkla temas halinde yapılması gerekenler…

Çocukluk çağının en tehlikeli bulaşıcı hastalığı olan kızamık, ülkemizde 2002 yılından beri yürütülen yaygın aşılama programları ile nadiren görülen bir hastalık haline gelmişti. Bugün ise hasta sayısının çoğalmasıyla tekrar gündemimize oturan bir hastalık oldu. “Kızamık olan bir hasta, odayı terk etse bile, virüs havada asılı kalıyor ve odaya girenlere kızamık bulaşabiliyor” diyen Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, hastalığa yakalanma risklerini anlattı.

Prof. Dr. Nuhoğlu, hastalık dönemini çok ağır geçiren bir yaşından küçük çocukların, sağlık ocaklarına başvurup hemen aşı yaptırmaları gerektiğini söylüyor. Bu dönem aşı yaptıran bir yaşından küçük çocukların ise 12–15 ay ve 4–6 yaş arası tekrar aşı yaptırmaları gerektiğini belirtiyor. Kızamık aşısının 2. dozunu yaptırmamış altı yaşından küçük olan çocukların normal aşı zamanını beklemeden en yakın sağlık ocağına başvurarak aşılanmasının önemine değiniyor ve iki kızamık aşısı uygulaması arasında da en az 4 hafta süre olması gerektiğini belirtiyor.

Kızamıklı Hasta ile Aynı Ortamı Paylaşmayın

Kızamıklı hasta ile aynı evi paylaşan çocuk ya da yetişkinlerin, öncelikle temastan sonraki 72 saat içinde aşı yaptırmaları şart!

Kızamıklı olan hastanın ayrı bir odada bakılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, odanın güneş alması ve havalandırılması gerektiğine değinerek, odaya giriş çıkışların kısıtlanması ve hastanın bakımını üstlenen kişinin de sürekli maske takması gerektiğini belirtiyor. Hastalık sürecinde beslenmenin de çok önemli olduğuna dikkat çeken Nuhoğlu, hastaların havuç, portakal, yumurta gibi A vitamininden zengin gıdalarla beslenmesi gerektiğine değinerek beslenme ile de kızamığa bağlı risklerin azaldığını belirtiyor. 

Yayın tarihi: 16.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (17)

ogluşunm kızamık olmadı ama umarım kolayca atlatırrr

18.03.2011 09:04:15 gülşah kaplan

Yaz aylarında Mete henüz 9 aylıkken yani henüz kızamık aşısı olmamışken alt komşumuzun oğlu hastalandı. Çocukta döküntüler başlamamıştı henüz ama bize gelmişlerdi ve 1,5 saat Mete ile oynadıktan sonra çocuğun hasta olduğunu söylediler. Aklım çıktı Meteye bulaştıysa diye ama neyseki geçmedi.

17.03.2011 17:27:45 Sedef Arabacıoğlu
17 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER