Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARI YAZ HASTALIKLARINDAN KORUYUN!

Çocukları yaz hastalıklarından koruyun!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.04.2016 - 11:15 | Son Güncelleme:

Uzmanından yaz hastalıklarına karşı alınacak önlemler…

Çocuklar için yaz ayları havuza girmek, kumdan kale yapmak, dondurma yemek ve parklarda arkadaşlarıyla özgürce oynamaktır. Ama yazın özgürleşen çocukları yaz hastalıklarından da korumak gerekiyor. Dr. Sevgi Yazıcıoğlu, sağlıklı bir yaz için ailelere uyarılarda bulundu.

Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte çocuklarda en sık güneş yanıkları görülür. Havuz ve deniz kenarında güneş koruyucuları sürmeden bulunan çocuklarda görülen güneş yanıkları, aynı zamanda yıllar içinde birikerek cilt kanserleri ve cilt hastalıklarına da yol açabilir. Bu nedenle özelikle çocukların 10.00- 15.00 saatleri arasında güneş ışınlarına direk maruz kalacak bir ortamda bulunmamaları gerekir. Aynı zamanda havuz veya deniz kenarı gibi yerlere gidecek çocuklara, güneş koruyucuları sürülmesi gerekir. Eğer mümkünse çocukların şemsiye altında oturtulması, çocuklara şapka takılması önerilir.

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak güneş çarpmasına da neden olabilir. Yüz ve baş derisinin kızarması, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk, mide bulantısı ve ensede sertlik gibi belirtileri olan güneş çarpması, ağır vakalarda bilinç kaybına da neden olabilir. Ölümcül durumlara neden olabilen güneş çarpmasında doğru müdahale oldukça önemlidir.

Güneş çarpmasında ilk yardım nasıl olmalıdır?

Çocukları yaz hastalıklarından koruyun!

* Her şeyden önce panik yapmadan çocuk serin bir yere taşınmalı

* Vücudu sıkan giysiler mutlaka çıkartılmalı ve çocuğun rahat olması sağlanmalı

* Eğer çocuğun ateşi varsa; başa, kasıklara ve koltuk altına soğuk kompres uygulanmalı

* Çocuğa içecek bir şeyler verilmeli ve kaybedilen su ve tuzlar yerine konmalı

* Çocuğun bilincinin kapanması durumunda ya da ateşin çok yükseldiği durumlarda çocuk mutlaka en yakındaki sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Yayın tarihi: 29.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.