Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN HAVALE ÇEŞİTLERİ

Çocuklarda görülen havale çeşitleri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
30.03.2016 - 09:32 | Son Güncelleme:

Eğer Sara krizlerini bir ilaç ile kontrol altına alabiliyorsak...

Çocuklarda ateşli ve ateşsiz olmak üzere iki tür havale ile karşılaşıldığını söyleyen Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç.Dr.Barış Ekici, çocuklardaki havaleler hakkında önemli bilgiler verdi.

Havale geçirme, Sara krizleri çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Yenidoğan dönemi olarak adlandırılan yaşamın ilk 28 günü tüm yaş grupları içinde en çok Sara krizi geçirilen dönemdir. Aslında beynimiz ne kadar genç ise o kadar havale geçirmeye yatkındır.

hasta çocuk

İki tür havale ile karşılaşıyoruz. Ateşli havaleler ve ateşsiz havaleler.

ATEŞLİ HAVALELER:

Eğer çocuk Sara krizinin geçirirken veya hemen sonrasında ateşi 38 derecenin üzerinde çıkıyorsa bu durumu ateşli havale olarak değerlendiriyoruz. Genel olarak ateşli havaleler daha iyi huylu olmaya eğilimlidirler. Çoğu 6 yaşından sonra devam etmez. Oysa ateşsiz havaleler daha ileri yaşlara kadar edebilir.

ATEŞSİZ HAVALELER:

Ateşsiz havalelerin iyi veya kötü huylu olduğunu değerlendirmek için ise birkaç parametreyi değerlendirmek lazım. Havale ne kadar kısa sürüyor ve seyrek geliyorsa o kadar daha iyi huylu olacağını düşünürüz. Tüm vücudun etkilendiği, çocuğun nöbetler sonrasında durgunlaştığı sık nöbetlerin zeka gelişimini etkileme riski daha fazladır. Bazı nöbet tipleri, örneğin West Sendromunda görülen kasılmalar, kötü gidişatın habercisi olabilirler. Genel olarak sadece uykuda geçirilen nöbetler daha iyi huylu olarak kabul edilebilir.

 hasta çocuk 

Eğer Sara krizlerini bir ilaç ile kontrol altına alabiliyorsak hafif bir epilepsi ile karşı karşıya olduğumuzu düşünürüz. Bu durumlarda ilaçları kesmek için nöbetsiz geçen 2 yıl güvenli bir yaklaşımdır. Bu süreyi ortalama olarak düşünmek daha doğru olacaktır, çünkü ilaç kullanımı 1 ay gibi kısa bir süre olabileceği gibi yıllarca da devam edebilir.

Bazen nöbetleri durdurmak daha zor olabilir. İki ya da 3 ilacı aynı anda kullanan hastalarımız olabiliyor. Eğer ilk iki ilaç denemesi ile nöbetler kontrol altına alınamıyorsa bu duruma dirençli epilepsi denilmektedir.

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç.Dr.Barış Ekici

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 30.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.