Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BURUN TIKANIKLIĞI HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇIYOR?

Burun tıkanıklığı hangi hastalıklara yol açıyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.11.2010 - 00:01 | Son Güncelleme:

Burun tıkanıklığı bademcik büyümesine ve birçok rahatsızlığa zemin hazırlıyor.

Çocuklardaki burun tıkanıklığı ve nedenleri üzerine bilgiler veren Op. Dr. Ahmet Bozkurt, burun içi hava yolunun çocuklarda yetişkinlere göre dara olması sebebiyle çocuklarda sıklıkla görüldüğünü ifade ediyor.

"Burun solunum ve koku alma organımızdır. Nefes alma sırasında havayı filtre ederek temizler, ısıtır ve nemlendirir. Böylelikle sağlıklı temiz bir havanın akciğere ulaştırılması sağlanır. Burun yerine ağız yoluyla direkt alınan hava temizlenmemiş, soğuk ve kuru bir havadır. Bu durum alt solunum yolu enfeksiyonları açısından risk taşıdığı gibi oksijen emilimi için de yetersizdir. Uzun süren burun tıkanıklığı akciğer hastalıkları ve kalp problemleri yaratabilir."

Tedavi Gecikmemeli

Her çocukta olur diyerek ihmal edilmemesi gereken burun tıkanıklığı sorunuyla ilgili Ahmet Bozkurt tavsiyelerine devam ediyor:

"Çocuklarda nefes alma güçlüğü nedenleri başında geniz eti ve bademcik büyümesi gelmektedir. Bu çocuklarda tedavide gecikildiğinde; konuşma ve işitme problemleri, yüz kemik yapısında dönüşü olmayan değişiklikler ve hatta oksijen yetersizliğine bağlı eğitim-öğrenim başarısızlıkları ortaya çıkabilir.

Ayrıca çocuklarda doğumsal problemler, enfeksiyonlar, yabancı cisimler ve alerjik nezle sık rastlanan burun tıkanıkları nedenleridir. Burun tıkanıklıklarının erken yaşlarda düzeltilmesi, sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Gecikilmiş vakalar yaşlılıkta ciddi problemler olarak karşımıza çıkabilir."

Yayın tarihi: 11.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.