Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SPOR SONRASI 1 BARDAK MEYVE SUYU

Spor sonrası 1 bardak meyve suyu
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
06.07.2014 - 09:30 | Son Güncelleme:

Kaybedilen enerji, meyve suyu sayesinde geri kazanılabiliyor.

Sağlıklı bir yaşam için çocuklara erken yaşta spor yapma alışkanlığının aşılanmasının gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Neriman İnanç, çocukların spor sonrası kaybettikleri enerjiyi bir bardak meyve suyu içerek geri kazanabileceklerini vurguladı.

Okulların tatile girmesiyle birlikte, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini sağlayacak en faydalı aktivite spor yapmak. Kaliteli ve aynı zamanda keyifli vakit geçirdikleri spor sonrası içilen bir bardak meyve suyu, vücutlarında kaybettikleri enerji, sıvı ve minerallerin yerine konabilmesini sağlıyor.

İçeriğindeki doğal şekerler vücuda enerji veriyor

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç: “Meyve suları, vücudun sıvı gereksinimini karşılamanın yanı sıra, içeriğindeki antioksidan ve mineraller ile hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine de katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda meyve sularında bulunan doğal şekerler vücuda enerji verip, dinç kalmasını sağlar” dedi.

Kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konmasına yardımcı

Çocukların özellikle egzersiz sonrası bir bardak meyve suyu içmeleri gerektiğine dikkat çeken İnanç: “Özellikle içilen bir bardak vişne ve portakal suyu günlük potasyum ihtiyacının yüzde 10’unu karşılıyor. Bu nedenle çocuklara spor sonrasında içirilecek bir bardak meyve suyu kaybettikleri sıvı ve minerallerin yerine konabilmesinde yardımcı oluyor” dedi.
 

Yayın tarihi: 06.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.