Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİZİN EBEVEYNLİĞİNİZDE HANGİSİNİN İZLERİ DAHA FAZLA?

Sizin ebeveynliğinizde hangisinin izleri daha fazla?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sinem Olcay Kademoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Ebeveynlik ve çocuk gelişimine dair son araştırmalar, çocukların güçlü yönlerine odaklanan ebeveynlik modelinin çocukların tam potansiyellerine ulaşabilmeleri, yaşam tatmini ve mutluluğu açısından oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Uzman Psikolog Sinem Olcay Kademoğlu çocuk yetiştirmede uygulanan modelleri anlatıyor.

Ebeveynlik ve çocuk gelişimine dair son araştırmalar, çocukların güçlü yönlerine odaklanan ebeveynlik modelinin çocukların tam potansiyellerine ulaşabilmeleri, yaşam tatmini ve mutluluğu açısından oldukça etkili olduğunu göstermiş. 

GÜÇLÜ YÖNLERE ODAKLANAN EBEVEYNLİK MODELİ NEDİR?

Bu modelde çocuğunuzun eksik olduğu değil iyi olduğu alanlara daha çok eğilmek anlamına gelir yani çocuğunuzun doğal olarak sahip olduğu içsel kaynaklarıyla bütünleşmesini sağlamaya yöneliktir.

Çocuk yetiştirme sürecinde vurgulanacak güçlü yönler kibarlık, cömertlik ya da empati becerisi gibi karakter özellikleri olabileceği gibi müziğe yatkınlık ya da yazma becerisi gibi yetenek alanları da olabilir.

Çoğumuz güçlü yönleri geliştirmek için daha fazla şey yapmanın gerekmediğini, asıl eksik alanları desteklemenin önemli olduğunu düşünürüz.

Oysaki araştırmalar çocukların gerçek potansiyellerine ulaşmasını, sorunlarla daha iyi başa çıkabilmesini, daha az stresli ve daha iyi olmalarını sağlayan asıl unsurun güçlü yönlerin desteklenmesi ve geliştirilmesi olduğunu göstermiş.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • ...
 • 8
 • Sonraki
Yayın tarihi: 20.02.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Mutfaktaki tehlikelerin farkında mısınız?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mutfaktaki tehlikelerin farkında mısınız?

Besin güvenliği hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Mutfağınızda tükettiğiniz gıdalar ne kadar temiz ve hijyenik? Uzman Diyetisyen Turgay Köse mutfağınızdaki tehlikeleri ve almanız gereken önlemleri anlatıyor.Devamı >
Yeniay 25 Mayıs 2017'de İkizler burcunda gerçekleşecekyeniAstromatikAygül Aydın

Yeniay 25 Mayıs 2017'de İkizler burcunda gerçekleşecek

Bu Süper Yeni Ay, yeni enerji ortaya çıkarmadan önce arkada kalan bazı pürüzleri ortaya dökecekDevamı >
Çiftlerin birbirlerine alışması zaman alırMutlu Aile Mutlu ÇocuklarObengül Ejder

Çiftlerin birbirlerine alışması zaman alır

Yapılan araştırmalar evliliğin ilk yıllarının evliliğin geleceği üzerinde belirleyici olabilecek kadar kritik olduğunu göstermektedir.Devamı >