Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KAVRAM KARGAŞASINA SON!

Kavram Kargaşasına Son!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Öznur Simav’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Çocuk Kalbi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagog
 
 

19.01.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Dikkat edin, çocuklarınız sizleri model alarak büyüyor!

Çocuklarımız her şeyin en iyisine, en güzeline layık. Onlar için hayatımızın neşesi, geleceğimizin beklentisi, umudumuz diyebiliriz. Biz yetişkinler, onlar için yapabildiklerimizi yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Sadece bazı kavramlar çocuklara yanlış benimsetiliyor.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Öznur Simav, çocukların çevreden gördükleri kişileri model aldıklarına dikkat çekiyor ve şu sözlerle devam ediyor: 

"Çocuklar çevresinden gördükleri kişileri model alıyorlar. Bu sebeple hem hareketlerimize hem de çocuğumuzla olan iletişimimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Anneler, babalar artık çocuklarını “yavrum, canım” diye sevip, yanağından öpmüyor. “Aşkım” diyerek dudağından öpüyor!

Ailelerin ve çevrenin bakış açısı bu durumu körüklüyor. Pek çok anaokulunda bile çocuklara artık “aşkım” diye hitap ediliyor. Bu durum çocukların saf arkadaşlık duygularını da olumsuz yönde etkiliyor. Toplumda bir kavram kargaşası yaşanıyor. Özel konular kalmadı, herkes her çeşit filmi çocuğu ile birlikte izliyor.

Artık, bilinçli olunmalı... Çocukları erken uyaran, yaşına uygun olmayan iletişimden herkes kaçınmalı. Çocuklar, yetişkinlerin küçültülmüş modelleri değildir, bunu asla unutmayın..."

Yayın tarihi: 19.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

çok dogru bunları bilip çocuklarımıza ona göreee davranmalıyızzz

22.03.2011 14:25:59 gülşah kaplan

Çok doğru özellikle okullarda buna çok dikkat edilmeli.

zaten okullar aileden sonra çocugun kişiligini nin buyuk bolumunu oluşturdugu yer

22.03.2011 14:25:12 gülşah kaplan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER