Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDAKİ KONUŞMA GERİLİĞİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Çocuklardaki konuşma geriliğinin sebepleri nelerdir?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.07.2015 - 09:45 | Son Güncelleme:

İşte uzmanından konuşma geriliği ve nedenleri...

Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Deniz Tirit Karaca çocuklarda görülen konuşma geriliğinin sebeplerini anlattı.

Çocukla gün içinde ne kadar konuşulduğu, konuşmaların içeriği, çocuğun televizyon, bilgisayar gibi uyaranlara ne kadar maruz kaldığı, konuşmasını hızlandıracak tarzda oyuncak, kitap gibi materyallerin olup olmadığı, çocukla ilgilenen yetişkin sayısı gibi faktörler çocuğun dil gelişimini etkiler. Kendisi ile az konuşulan anne dışında fazla insan görmeyen, televizyon karşısında büyüyen, fazla insan, çocuk görmeyen çocuklarda dil gelişimi gecikir.

Özellikle ilk 3 yaştan önce çocuğun televizyon, bilgisayar, cep telefonu, ipad ile zaman geçirmesi, dil gelişimini geciktirir. Piyasada bebekler için hazırlanmış pek çok televizyon yayını, DVD yayını bulunmaktadır. Her ne kadar bebeklere yönelik hazırlandığı söylense de dil gelişimini ve iletişimi olumsuz etkilediği dikkat süresini odaklanmayı olumsuz etkilediği saptanmıştır.

Dil gelişimi için, sözcükleri karşılıklı insan insana iletişim içindeyken duyması gerekir. Çocuğunuz duyduğunu tekrarlamasa bile farklı sözcükleri duydukça zihnine kaydedecektir bu nedenle bebeğinizle konuşmanız onun çıkardığı seslere tepki vermeniz onunla oynamanız gelişimi için çok önemlidir.

Çocuklarıyla sık oyun oynayan ve oynarken onlarla konuşan, çocuklarına kitap okuyan, çevrelerinde ilgilendikleri, işaretle gösterdikleri şeyler hakkında çocuklarıyla konuşan ve çocuklarıyla daha yalın ve sade bir dil kullanmayı tercih eden ebeveynlerin çocuklarının dil gelişimlerinin daha iyi durumda olduğu saptanmıştır.

Dil gelişiminde gecikme; işitme engeli, otizm, gelişim-zeka geriliği, otizm-yaygın gelişimsel bozukluk gibi nedenlere de bağlı olabilir.

Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Deniz Tirit Karaca

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 17.07.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.