Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLAR KAÇ YAŞINDA SPORA BAŞLAYABİLİR?

Çocuklar kaç yaşında spora başlayabilir?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Funda Öztürk Alban’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

03.12.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Okul öncesi eğitimi alan çocuklar spora daha kolay adapte olur.

Çocuklarda 3 yaş, eğitime hazır bulunuş yaşı olarak kabul edilir. Bu yaşlarda okul öncesi eğitimi alan çocukların spor eğitimine başlangıçları çok daha kolay gerçekleşmektedir diyen Spor Eğitmeni Funda Öztürk Alban, çocukların spor yapmasını kolaylaştıracak önerilerde bulundu.

Eğitim, hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde alınmasıdır. Çocuklar bu sürece önce anne babaları ve akrabaları, sonra öğretmenleri eşliğinde giriş yapar. Dolayısıyla öğretmen tanımlaması önemlidir. Çünkü çocuk ilk kez ebeveynleri dışında birinden sistemli bir şekilde komut alıp yerine getirmeyi öğrenecektir. Bu süreç doğru bir şekilde gerçekleştiğinde çocuğun alacağı diğer eğitim programları da sağlıklı bir şekilde ilerler.

Spora 3 yaşında başlanabilir mi?

3 yaş itibari ile yüzme ve jimnastik programlarına başlanabilir. Ancak, spor eğitimi alacak çocukların komut algısının ve dikkatini odaklama süresinin, belli standartlara sahip olabilmesi için okul öncesi eğitiminde öğretmen tanımlaması olması, spor eğitmeninin işini kolaylaştıracaktır.

3 yaş, çocukların tüm branşlarla oyun formunda tanışabileceği yaştır. Mühim olan, oyun formunda olan bu branşların eğlenceli ve becerilerine uygun verilmesidir. Başarabildiğini gören çocuklar da ilerideki teknik öğrenim basamaklarında olumlu tecrübe hakim olacaktır.

Balonla oynanan tenis, lastik topla oynanan basketbol veya futbol da olduğu gibi, çocuk eğlenerek başlangıç yapabilir.
Tüm bu süreçleri komutları ile yönlendiren eğitimcinin, sesli uyarana doğru tepki veren ve komutu doğru alıp uygulayan öğrencilere ihtiyacı vardır.

Bu yüzden spor eğitiminden önce, okul öncesi eğitim ve öğretmen tanımlaması, daha sonra spor veya sanat eğitimi gibi erken yaşta alınması gereken programlara başlanması çok daha verimli olacaktır kanısındayım.

Yayın tarihi: 03.12.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.