Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLAR ANNE-BABALARI KADAR UZUYOR

Çocuklar Anne-Babaları Kadar Uzuyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocukların büyüme hızları ile ailelerinin genleri ne kadar ilintili?

Çocukların büyüme hızları aileden aldıkları genlerle doğru orantılı. Herhangi bir engelle doğmamış bir çocuğun ortalama ne kadar uzunlukta doğduğu ve büyüdükçe ne kadar uzayacağı biliniyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Şükrü Hatun, konu hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

“Çocuklardaki büyüme hızı yaşa göre değişir. Genellikle kız çocuklar anneleri, erkek çocuklar da babalarının boyları kadar uzar. Çocuklardaki büyümede, en önemli dönem ergenlik öncesi dönemdir.

Yenidoğan bebeğin boyu ortalama 50 santim olur. Bebeklerin boyu birinci yıl 25, ikinci yıl ise 10 santim uzar. Sonraki yıllarda, büyüme hızı giderek azalır. Çocuklar 3-4 yaş arasında yılda 7 santim, 5-6 yaş arasında 6 santim, 6 yaştan ergenlik dönemine kadar 5 santim uzar. Bu nedenle, ergenlik öncesi dönemde, yılda 4.5 veya 5 santimden daha az büyüyen çocuklar mutlaka bir hekime gösterilmelidir.

Büyümede patlama görülen ergenlik döneminde, kız çocukları ortalama 15, erkek çocukları ise 20 santim uzar. Ergenlik dönemi bitiminde, boy uzaması durmaktadır. Yapısal boy kısalığı olan çocukların tedavisi mümkün değildir. Bu çocukların büyüme hızları yönünden izlenmesi gerekir. Bu durumdaki çocuklar, aynı zamanda ergenliğe de geç girerler. Bu çocuklardan 14 yaşına geldiği halde ergenliğe girmemiş olanlara ilaç vermek gerekebilir. Doğru kararlar verilmesi için hekimin yardımına ihtiyaç vardır.”

Yayın tarihi: 16.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

3.5 yaşında bir oğlum var. 2 senedir aynı kıyafetleri ve aynı ayakkabıları giyebiliyor. büyümediğini düşünmeye başladım. acaba doktora götürüp bir büyüme hormunu testimi yaptırmalıyım.

11.12.2011 19:12:49 gülhan öngel

Bizim aile bunun tam tersi! Annem 170cm, buyuk kizi (ben) 178cm, kucuk kiz kardesim 160cm. Esimin babasi 160cm ama esim (erkek) 180cm.

16.12.2010 20:41:59 Elvin Egeli
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
  
Çörek otunu hayatınıza katın!yeniFormda Kalanlar KulübüFatma Yiğitoğlu

Çörek otunu hayatınıza katın!

Potansiyel ilaç olarak gözlenen çörek otunun birçok bilimsel çalışma ile desteklenmiş iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Devamı >
Gebe kalamamanın nedenleriyeniGizli Kapaklı ŞeylerGökçen Erdoğan

Gebe kalamamanın nedenleri

Tıbbi adı infertilite olan gebe kalamama, çeşitli fiziksel nedenler ve bunların yanı sıra ruhsal nedenlerle yaşanıyor.Devamı >
Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketleryeniEgzersizin 50 tonuBaturalp Beşer

Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketler

Kilo vermek için spor salonlarında uzun saatler ter dökmenize gerek yok.Devamı >
Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz? yeniYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz?

Daha güzel, daha başarılı ya da daha zengin olursanız öz değerinizin artacağını mı düşünüyorsunuz?Devamı >