Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN YAPILAN HATALAR

Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.05.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Aşırı sevgi zarar veriyor!

Birçok anne ve babanın çocuk yetiştirirken doğru sandığı ve uyguladığı yöntemler, uzun vadede çocuğa büyük zararlar verebiliyor. Psikolog Hülya Soydan, ailelerin sıkça yaptığı hataları ve yansıtılması gereken davranışların dozunu anlattı.

Herkesin “Doğru”su Farklı

Topluma uyum sağlayan bir çocuk yetiştirme başarısı genellikle anne ve babaya atfedilir. Böyle durumlarda anne baba toplum tarafından saygı görür ve yetiştirdikleri başarılı çocuk sayesinde kendileriyle gurur duyarlar. Böylelikle ebeveynler kendi doğrularını çocuğa empoze etmeye çalışarak, kendi başarı kriterlerine göre çocuğun kişiliğini şekillendirmeye çalışırlar. Çocuk, onların doğru bildiklerini yapmak istemediğinde hayal kırıklığına uğrar ve onu sevmemekle ya da daha az sevmekle tehdit ederler. Tabii ki, çocuklarımız bundan olumsuz etkilenir ve kendilerini değersiz hissederken aileye güvenlerini de kaybederler.

Aşırı Sevgi Çocuğa Zarar Veriyor

Çocuğumuza zarar veren bir diğer davranış da, sevgimizi aşırı şekilde göstermektir. Çocuğu sevgiye boğarsak ve onu aşırı koruyup kollarsak onu bunaltır, aileye bağımlı hale getirir ve öz güven eksikliği yaratmış oluruz. Çocuk karşılaştığı her olayda ailesine sığınır, onlardan yardım bekler çünkü kendine güveni yoktur.

Hoşgörüde Sınır Koymak Şart!

Aşırı denetim ve disiplin çocuğu pasifleştirdiği gibi, aşırı hoşgörü de çocuğun uyumsuz, bencil ve şımarık olmasına neden olabilir. Evin patronu çocuk olduğu zaman, çocuğun üzerinde kaybettiğiniz otoritenizi yeniden sağlamak çok zor olacaktır. Çocuk “benmerkezci” tavrını, anne-babasının aşırı boyun eğici davranışları nedeniyle sosyal normlara uygun bir biçimde değiştiremez ve sosyal çevresiyle çatışmalar yaşar. Anne babasını istediği gibi yönetebildiğini gören çocuğun onlara karşı saygısı azalır. 

Yayın tarihi: 10.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Ailesi tarafindan sevildigini bilen cocuk hem kendine hem de dis dunyaya guvenir,sevilmeye deger biri oldugunu ogrenerek buyur bu yuzden hic kimseye kul kole olmaz. Ama,10 yasindaki cocugun ayakkabisini giydirmek, suyunu ayagina getirmek,sevgi gostermek degil, simartmaktir.Her isini baskasina ( abla, anne, vs ) yaptirmaya alisan bir cocuk,buyuyup gercek dunya ile yuzlesince, elbette ilk zorlukta ailesine siginacak,ve her zorlugu kendi yerine baskasinin asmasini isteyecektir.

16.05.2011 21:01:18 Ceyhan celina

Doğru! Hülya Hanım doğru söylüyor!Mesela çocuklarınız büyümüş de başlarına tehdid olayı gelmiş size sığınmış ve bazı olaylar başına geldiğinde hep size sığınıyor siz bundan bıktınız ne olacak?

11.05.2011 11:12:21 Hülya AKSOY

Insan hic cocugundan bikar mi? Kaldi ki basina kotu bi sey gelen insanin ailesine siginmasindan daha dogal ne var? Yukardaki yaziya bi yere kadar katiliyorum, asiri sevgi cocugu bogmaz ancak asiri kontrol bogar. Sevginizi belli etmek cocgunuzu simartmaz yeter ki sevgi gostermekle her isini gormek arasindaki farki anlayin...

16.05.2011 20:47:02 Ceyhan celina
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER