Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZLA ALIŞVERİŞ KEYFİ!

Çocuğunuzla alışveriş keyfi!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.08.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

İhtiyaç listesi yaptıktan sonra öncelikleri belirleyin.

Anne-babanın yanı sıra çocuğun da alışverişe katılması, kendisine seçim hakkı tanınması kişiliğinin gelişmesi açısından önemlidir. Pedagog Dr. Melda Alantar, çocuğunuzla alışveriş yapmanın önemini anlatıyor...

Özellikle birden fazla, farklı yaş ve cinsiyette çocuğu olan aileler öncelikle alışverişin kimin için yapılacağını saptamalıdırlar. Hangi mağazalara gidileceği, ne kadar zaman ayrılacağı, uygun görülen bütçe önceden belirlenmelidir. Yapılan alışveriş planına aile üyeleri uymalıdır.

Çocuklar aç ya da yorgunken alışveriş yapmaktan kaçının. Yemek ve uyku sonrası saatleri tercih edin. Mağazaların yoğun olmadığı sabah saatlerinde dolaşmak daha uygundur. Çocukları tüm gün yerine birkaç saatliğine alışverişe götürmek stresi azaltır.

Rahat ayakkabılar, kolaylıkla çıkartılan giysiler işleri kolaylaştırır. Böylelikle alışveriş sırasında ebeveyn ve çocuk arasında yaşanabilecek sürtüşmeler azalır. Alışveriş öncesi dolaplardaki giysileri gözden geçirin. Küçülmüş ya da kullanılmayan kıyafetleri diğer kardeşler veya yardım kurumlarına vermek üzere düzenleyin.

İhtiyaç listesi yaptıktan sonra öncelikleri belirleyin. Ürün kataloglarını çocuğunuzla birlikte inceleyin. Bütçenize uygun eşyaları seçin.

Okullar açılmadan tüm alışverişinizi tamamlamayın. Arkadaşlarının eşyalarını gören çocuklar kolaylıkla fikir değiştirebilirler.

Kullanımı kolay giysiler seçin, örneğin geniş yakalı tişörtler, düz ve iri düğmeler, kolaylıkla erişilen cepler vb.

Okul çantaları genellikle çok büyük ve ağır oldukları için kas ve baş ağrılarına yol açarlar. Desteklenmiş omuz ve bel kayışları olan sırt çantalarını yeğleyin.

Kalem seçiminde kaliteli mineli, kolay açılır, renk karışımında zengin çeşitlemeler sunan, farklı yüzeylerde uygulanan, yıkanabilir boyaları tercih edin.

Kâğıt, kalem, defter gibi sık kullanılan kırtasiye malzemelerini birkaç aile birleşerek toptan almak bütçenizi rahatlatabilir.

Yüzme kursu için mayo, terlik vb. gereksinimleri karşılarken yaz indirimden yararlanabilirsiniz.

Alışverişlerde bilinçli tüketici olarak davranarak, önceden belirlenmiş bütçeye bağlı kalarak çocuklarınıza örnek olun.

Yayın tarihi: 01.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.