Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AHLAK GELİŞİMİNİN ÖNEMİ

Ahlak Gelişiminin Önemi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Öznur Simav’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Çocuk Kalbi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagog
 
 

21.03.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Çocuklara ahlak kavramının öğretilmesinde ailelere büyük görevler düşüyor.

Çocuk, ahlak gelişimi ile içinde bulunduğu toplumun değer yargılarını, ilkelerini içselleştirerek kendi ilke ve değer yargılarını oluşturur. Bu değerler sistemini çocuk, gelişim dönemi ile birlikte artarak geliştirir.

Ahlak, toplumdaki bireylerin “olumlu” ya da “olumsuz” şeklinde nitelenen davranışlarıdır. Çocukların davranışları, önceleri iyiliğe yöneliktir. Olumlu özellikler yönünde olduğu görülür. Sevginin bebekler, çocuklar üzerinde ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliriz. Daha sonraları toplumdan gelen olumsuz etkilerle davranışların değiştiği gözlenir. Toplumdan öğrendiği, yaşayarak bireyselleştirdiği davranış biçimleri, artık onun kişiliğini oluşturmuştur.

Bize Düşen Görevler

Çocukların kişiliklerinin şekillendiği anaokulu yaşlarında, içinde bulundukları toplumun hak ve özgürlüklerini öğrenmelerine destek olunmalıdır. Toplum yaşamının hassasiyetleri, kendi istek ve çıkarlarını toplumla dengeleme kavratılmalıdır. Çocuğun insan davranışları ve tutumlarını nasıl algılaması gerektiği, bunlara karşı nasıl bir tutum geliştirmesi gerektiği örneklerle benimsetilmeli ve öğretilmelidir.

Toplumsal yaşamın sağlıklı ilişkilerle yürütülebilmesi için ahlak kuralları küçük yaşlardan başlayarak öğretilmeli ve bu eğitim kazandırılmalıdır. Bir arada yaşadığımız insanlara karşı haklarımızın ve bazı görevlerimizin olduğu ahlak gelişiminin bir kısmıdır. İnsanlar, topluma karşı sorumluluk taşıdıklarının bilincinde olmalıdır.

Genel değişmez ilkeler, hak, haksızlık, doğru ve yanlış davranışlar gibi kavramlar özümsenmeli ve çocuk da kendi ilke ve doğrularını geliştirebilmelidir. Toplum tarafından onay gören davranışlar küçük yaşlardan itibaren geliştirilmelidir. Kişiliğin gelişiminde insanın kendisine yaptığı katkılar da önemlidir. Kişiyi çeşitli davranışlara yönlendirmek isteyen içten gelen istekleri vardır.

Toplumu oluşturan kişiler olarak ahlak gelişimine önem vermeli, herkesin hak ve özgürlüklerini, adalet kavramını bildiği, sorumlu ve duyarlı toplum yaratmak için çaba harcamalıyız.

Çocuk ve Aile Danışmanı
Öznur Simav

Yayın tarihi: 21.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (51)

bizim sokağımızda iki kız kardeş var 9 yaşında ve 10 yaşındalar. resmen sokakta küfürler uçuşuyor çok hırçınlar her çocukla kavga ederler.birgün şahit oldum kızlar dışarıda kavga ediyor anne cama çıktı bas bas bağırıyor diğer çocuklara. işte o an çocukların ne suçu var çocuk ailenin aynasıdır dedim...

23.03.2011 14:03:27 hanife şahin

herşey anne ve babadan geçer çocugunuzu siz ahlaklı yetiştireceksiniz

23.03.2011 10:37:27 leyla altun

leyla hanımcım çok haklısnız herşey anneden babadan geçer ama dış etkenleri de unutmamak gerek.ne kadar korumaya çalışsak da bazen istediğimiz gibi gitmeyebiliyor.

23.03.2011 14:01:21 hanife şahin
51 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER