Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YEMEK SÜRESİNİ 30 DAKİKA İLE SINIRLANDIRIN!

Yemek süresini 30 dakika ile sınırlandırın!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
18.03.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çocukluk çağında yaşanılan beslenme problemleri nasıl tedavi edilir? Yeme sorununun tedavisi var mı? İşte, ailelerin bilmesi gerekenler…

Çocukluk döneminde büyümeyi etkileyen en önemli faktörler beslenme, genetik alt yapı ve hormonlardır. Özellikle ilk 2 yılda büyümeyi en çok etkileyen faktör beslenmedir.

Çocukluk çağında beslenme sorunları ne sıklıkta görülür?

Çocukluk çağında bu sorun %25-35 sıklıkta görülmekte, %1-2’sinde de çok ciddi düzeyde olmaktadır. Yani her 3-4 anneden birisi çocuğunun iştahsız veya yeme problemi olduğundan şikayet eder.

Yeme davranışının ortaya çıkmasında genetik faktörler, hormonlar, anne-bebek ilişkisi ve annenin besleme tutumunun rolü vardır. Bazı çocuklar doğuştan itibaren seçicidir, bazıları da başta iştahlı yerken sonradan annenin veya bakan kişinin yanlış besleme modeli nedeniyle sorunlu hale gelir.

Yeme sorununun tedavisi var mı?

Yeme sorununun tedavisi tabii ki mümkün. Öncelikle hastalardan çok ayrıntılı bir öykü almak gerekir. Yani annenin doğum öncesi dahil beslenmesi, bebeğin emme süreci dahil tüm beslenmesi, ek gıdalara geçiş, neleri sevip neleri sevmediği, ne miktarda tükettiği vb. durumlar sorgulanmalıdır. Ayrıntılı fiziki muayenesi çıkarılıp büyüme eğrisi çizilmelidir. Büyümede duraklama veya gerileme olup olmadığına bakılmalıdır. Gerekli tetkikler istenir. Tüm bunların sonuçlarına ve çocuğun yeme bozukluğuna göre aileyle beraber bir tedavi planı oluşturulur. Bu plana çocuğun beslenme eylemine katkısı olan herkesin (anne, baba, anneanne, babaanne, bakıcı vs.) katılması ve uyması gerekir. Belirli aralıklarla görüşülüp bir sonraki adım planlanır. Bazı durumlarda ek besin desteği, vitamin takviyesi veya ilaç kullanmak gerekir. Sonuç olarak her hasta grubu için muhakkak çözüm var.

Ailelerin dikkat etmesi gerekenler

 • Yemek zamanında dikkat dağıtıcı şeylerden ( TV, bilgisayar, telefon vs.) kaçınmak
 • İştahını artıracak şekilde beslemek (3-4 saat arayla, acıkmasını sağlayacak şekilde)
 • Yemek süresini 20-30 dakika ile sınırlandırmak
 • Yaşa uygun gıda vermek
 • Yaşına uygun dağınıklığı, kirliliği tolere etmek
 • Baştan itibaren kendi kendine yemesini teşvik etmek
 • Yemek zamanlarında doğal tutum takınmak, baskı yapmamak, hassas-sorumlu besleme modelini kullanmak
 • Sistematik bir şeklide yeni gıdalar sunmak

Yukarıdaki ilkeler olmazsa olmazlar! Bütün anneler ek gıdalara başladıkları andan itibaren bu kurallara uymalı ama bebekte bir sorun fark edildiği anda da doktora başvurulmalıdır. Annelerin, bebeklerinin iştahıyla ve beslenmeleriyle ilgili endişelerinin her zaman önemsenerek uygun yönlendirme ve tedavinin yapılması gerekir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Gülben Efes

Yayın tarihi: 18.03.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Geçekten çocuklarda beslenme konusu çok önemli bir konu bu konuda bende anne olarak çok hassas davranmaya çalışıyorum Doktor Gülben hanımın yazılarını takip ediyorum çok yararlı bilgiler var başta beslenme ve diğer konularda da yazılarının devamını bekliyoruz Hürriyet aileye ve Gülben hanıma teşekkürler.

18.03.2015 14:06:58 MERVE ACUN