Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OKUL ÇOCUKLARINA ÖZEL KAHVALTI TÜYOLARI

Okul çocuklarına özel kahvaltı tüyoları
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.09.2018 - 10:08 | Son Güncelleme:

Araştırmalar okul çağındaki çocukların gösterdikleri başarı ve beslenme alışkanlıkları arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Hızlı yaşam temposunu bazen kahvaltının atlanmasına da neden oluyor. Hem fiziksel hem de psikolojik gelişimleri için kahvaltının vazgeçilmez bir öğün olduğuna dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, “güçlü ve mutlu” bir kahvaltı için önerilerini paylaşıyor.

Okul çağındaki çocukların fiziksel gelişimi oldukça hızlı ilerlediğinden besin ihtiyaçları da artıyor. Cinsiyet, genetik geçmiş gibi faktörler de belirleyici rol oynuyor. Bu süreçte gelişimin sağlıklı devam etmesi ve hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tüm besin öğelerini içeren bir beslenme düzeninin oluşturulması son derece önem taşıyor. Gelecekteki yeme alışkanlığının çocukluk döneminden itibaren oluşmaya başladığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, bu noktada çocukların sağlıklı kalması, gelişmesi ve doğru bir beslenme düzenini içeren yemek kültürünü sahiplenmesi için ailelerin bu sorumluluğun farkında olmaları gerektiğini belirtiyor.

KARBONHİDRAT, YAĞ VE PROTEİN İHTİYACINI DENGELEYİN

Okulda devamlı hareket halinde olan, beden eğitimi dersinde veya açık parklarda oynayan, dolayısıyla gün boyunca enerji harcayan çocuklar kaybettikleri enerjiyi karbonhidrat ve yağlardan alırken, vücut dokularının korunması ve onarılması için de proteinden faydalanıyor. Bu hareketliliği göz önünde bulundurarak günde 2-3 porsiyon et, balık ve yumurta beslenme planlarına eklenmelidir. Temel ihtiyaçlardan biri olan kalsiyum, kemiklerin oluşumu ve güçlenmesi için büyük önem taşıdığından çocukluk döneminden itibaren en iyi kalsiyum kaynaklarından olan süt ve süt ürünlerinin yanında koyu yeşil yapraklı sebzeleri ürünlere yer verilmeli. Çocuklar sebze sevmiyorsa, sebzelerin faydalarını anlatabilir, görsel açıdan farklı sunumu olan tariflerle ilgisini çekebilirsiniz.

PROTEİN KAYNAĞI YUMURTAYI İHMAL ETMEYİN

Okul çağı döneminde çocukların artan demir ihtiyacını karşılamak için de et, balık ve anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta beslenmesinde yer vermeye özen gösterin. Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, vitamin A, B, D ve E'den ve çinko mineralinden zengin olan yumurtanın kolin içeriği sayesinde beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağladığını söylüyor.

KAHVALTIYI BİRLİKTE YAPIN

Çocuklar ebeveynlerini kendileri için rol model olarak kabul ediyor. Dolayısıyla sizin oluşturduğunuz beslenme alışkanlıklarınız çocuklarınıza da yansıyor. Yapılan araştırmalar, sabah kahvaltı yapmayan erişkin ve çocuklarda halsizlik, baş ağrısı, dikkat eksiklikleri oluşabildiğini ve sonuçta günlük performansın olumsuz yönde etkilenebildiğini gösteriyor. Eğer çalışıyorsanız, işe gitmeden önce hem sizin hem de çocuğunuzun performansının artması için birlikte kahvaltı yapın. Kahvaltının günlük enerji ihtiyacının üçte birini karşılayacak besinlerden oluşması önem taşıyor. Bunun için sağlıklı tahıllar (çavdar ya da tam buğday ekmeği gibi), yüksek protein kaynağı yumurta, süt ve süt ürünleri, C vitamini açısından zengin meyvelerden oluşan bir kahvaltı menüsü oluşturmaya çabalayın.

BESLENME ÇANTASINI RENKLENDİRİN

Akşamları beslenme çantasını beraber hazırlayarak, hangi gıdanın kendisi için nasıl bir yarar sağladığını da anlatabilir ve sağlıklı beslenme alışkanlığını küçük yaşlardan itibaren kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Taze meyveler içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle beslenme çantasında her gün farklı renk ve çeşitlilikte meyve koyarak farklı vitamin ve mineral almasını sağlayın.

ARA ÖĞÜNLER İÇİN KURUYEMİŞLERDEN FAYDALANIN

Beslenmede yeri büyük olan sağlıklı yağlardan zengin kuruyemişler de okul çağı çocuklarının tüketmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Ancak kalori değerleri yüksek olduğundan porsiyon kontrolü yapmaya dikkat etmek gerekiyor. Gün içinde 10-15 adet çiğ badem veya 2-3 adet ceviz tüketmek çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır.

Yayın tarihi: 17.09.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.