Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MİNİKLERİN DAMAĞINI ŞENLENDİRECEK SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

Miniklerin damağını şenlendirecek sağlıklı atıştırmalıklar
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
22.04.2019 - 16:00 | Son Güncelleme:

Çocukların en büyük zaaflarından biridir atıştırmalıklar. Dr. Fevzi Özgönül, bazı sağlıklı atıştırmalıkların evde kolayca hazırlanabileceğini belirterek önerilerini aileler için paylaştı.

Sindirim işlevi çocuk davranışına benzer. Çocuk bir oyuncak ile oynarken ona yeni bir oyuncak gösterirseniz ilgisini çeker ve ona yönlenir. Böylece bir önceki oyuncak ile oynaması sonlanmış ve yeni oyuncağı ile uğraşma başlamış olur. Yiyeceklerin sindirimi de benzer şekilde sonlanabilir. Siz çok güzel bir kahvaltı yapmış olsanız bile bir iki saat içerisinde bir atıştırmalık tüketirseniz, bir önce yediğiniz güzel kahvaltılıklar tam olarak sindirilmediği için bazı durumlarda sindirim devam etmez ve çok daha hızlı acıkırsınız. Biz buna sindirim işlevinin resetlenmesi diyoruz.

Fakat çocuklarda metabolizma hızlı ve enerji ihtiyacı çok olduğu için sindirim işlevi 3 saate kadar kısalabilmektedir. Özellikle hareketli ve oyun oynayan çocuklarda daha hızlı acıkma bu nedenle oluşabilir. Bu durumda çocuğun yeni bir öğün alması yerine, öğün arasında bir atıştırmalık alarak gerekli enerjiyi sağlaması daha uygun olur. Çocuklar iki öğün arasında acıkarak yeni bir yiyeceğe ihtiyaç duyabilirler. Oyun oynarken, yazın tatilde ya da deniz kıyısında vakit geçirirken ve çok yakında açılacak okullarda teneffüs aralarında acıkarak bir şeyler yemek isteyebilirler. Bu durumda onları bekleyen en büyük tehlike, hatalı atıştırmalıklar ile sindirim sistemlerini bozmaları ve sağlıklı yiyeceklere karşı bir isteksizlik hissetmeleridir.

atıştırmalık

İnsanoğlu çok değişik besin gurupları ile beslenen ve bu besinleri sindirerek tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar güçlü bir sindirim sistemine sahiptir. Fakat zararlı atıştırmalıklar, abur cubur diye tabir ettiğimiz çok kolay şekere dönebilen gıdalar, tatlılar, çikolatalar, unlu gıdalar ve aşırı meyve ile bu mükemmel sindirim sistemini kolaylıkla tembelleştirebiliriz. Sindirim sistemi tembelleştiğinde artık ekmeksiz doymayız, çok sık acıkırız, tatlı ve hamur işi gıdalar dışındaki yiyeceklere karşı isteksiz oluruz.

Sonuç olarak sağlıksız bir sindirim sistemi demek obezite ve birçok metabolik hastalık diyebiliriz.

İşte bu nedenle özellikle çocuklarımızı bu tuzaktan korumak adına onların acıktıklarında yemesi için sağlıklı atıştırmalıkları seçmeliyiz. Böylece sindirim sistemlerini her zaman sağlıklı ve güçlü tutabiliriz.

ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

mini köfte

 • Sağlıklı atıştırmalıklar kolayca şekere dönüşmeyen ve içeriğinde hem protein hem yağ hem de karbonhidratı bir arada barındıran yiyeceklerdir.
 • Çocuklar sağlıklı atıştırmalık olarak fındık, ceviz veya badem tercih edilebilir.
 • Meyve seçilecekse mevsim meyveleri olabilir ve miktarı abartılı olmamalıdır.
 • Kuru kayısı, kuru incir gibi kuru meyvelerden de en fazla 1-2 adet yeterli olmalı ve her gün tercih edilmemelidir.
 • Ara sıra eskiden pikniğe giderken yapılan kuru köfte gibi besleyici olan seçenekleri de boş geçmemekte yarar var.
 • Marul içerisine börek gibi sarılmış kaşar peyniri, havuç ve salatalık dilimleri de değişik alternatifler olabilir.
 • Önemli olan içerisinde biraz önce size anlattığım gibi sindirim sistemini tembelleştirecek gıda seçenekleri ve kek gibi hazır gıdalardan olmasın yeter. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmıştır.

KEPEK EKMEĞİ YASAKLI GIDALAR LİSTESİNDE!

Kesinlikle büyüme çağındaki çocuklarınıza kilo problemi olsun veya olmasın kepek ekmek yedirmeyin. Kepek sindirilmediği için diyet yapanlar tarafından daha az acıkmak adına sıkça kullanılır. Fakat kepek aynı zamanda kullananlarda demir ve kalsiyum emilimini de kötü etkilediği için demir eksikliği anemisi yapmaktadır. Bu nedenle çocuklarımızın yemesine müsaade etmemeliyiz.

Yayın tarihi: 22.04.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.