Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KONSANTRASYON SAĞLAYAN BESİNLER

Konsantrasyon Sağlayan Besinler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
09.11.2010 - 16:20 | Son Güncelleme:

Çocuklarınızın zihinsel gelişimi beslenmesiyle doğru orantılı. İşte mucize besinler...

Okul dönemindeki çocukların algılarını açık tutmak ve konsantrasyonunu artırmak için beslenme programını gözden geçirmek gerekiyor. İşte Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ’dan mucize besinler…

Balık

Yağlı balıklar, beyin büyümesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Beslenmelerinde bu yağ asitleri bol bulunan çocukların genel yetenek testlerinde daha başarılı oldukları bilinmektedir.

Yağlı Tohumlar

Badem, fındık, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlar, içerdikleri omega-3 ve omega-6, magnezyum ve çinko ile çocuğunuzun beyin gelişiminde ve hafızanın güçlenmesinde önemli rol oynarlar.

Yumurta

Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu gibi, sarısında bulunan kolin, çocuğunuzun bellek gelişiminde önemli bir rol oynar.

Rafine Olmayan Tahıllar

Beynin sürekli glukoza gereksinimi vardır. Rafine olmayan tahıllardaki lifler, vücutta glukozun salınımını düzenler. İlaveten sinir sistemini sağlıklı kılan B vitaminleri içerirler. Bulgur, çocuklar için hem besleyici hem de sevdikleri bir tahıl seçeneğidir. Yulaf, hem zengin bir enerji kaynağı olmasının ve bol lif içermesinin yanında, sinir sisteminin tam kapasiteyle çalışması için gerekli olan iyi bir E ve B vitamini, potasyum ve çinko kaynağıdır.

Çilek, Frenk Üzümü, Yaban Mersini, Böğürtlen, Ahududu

Bu koyu renkli meyve ailesi yüksek düzeyde antioksidan içerir. Göz, diş eti ve genel sağlık için gerekli A vitamini ve C vitamini içerirler. Çalışmalar belleği güçlendirdiklerini göstermiştir.

Baklagiller

Protein ve kompleks karbonhidrat, artı lif deposu olan baklagiller, bol miktarda vitamin ve mineral içerirler. Çocuğunuz özellikle bu baklagilleri öğle yemeğinde yediğinde, zihinsel faaliyetlerinin öğleden sonra yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olurlar.

Renkli Sebzeler

Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır.

Süt ve Yoğurt

Süt ürünleri, güçlü kemik ve dişler için gerekli D vitamini ve kalsiyum içermelerinin yanı sıra çocuğunuzun enzimlerinin yapımı için gerekli protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur.

Et

Ette bulunan demir, çocuğunuzun okuldaki enerjileri ve konsantrasyonları için temel öneme sahip bir mineraldir. Yağsız et, en iyi emilebilir demir kaynaklarından biridir. Ette ayrıca belleğe yardımcı olan çinko ve bazı B vitaminleri bulunur.

Yayın tarihi: 09.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.