Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÇOCUKLARDA YENİ YEMEKLER DENEMENİN PÜF NOKTALARI

DEĞİŞİME ÖNCE KENDİNİZDEN VE MUTFAĞINIZDAN BAŞLAMALISINIZ!

Çocuklarda yeni yemekler denemenin püf noktaları
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ayça Terazi’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Anne babalar; çocuğunuzun beslenmesinde rol model sizsiniz! Değişime önce kendinizden ve mutfağınızdan başlayın! İşte çocuklarda yeni yemekler denemenin püf noktaları…

Çocuğun sadece dış görünüşüyle değil; davranışlarıyla da size benzer! En başından beri, sessiz bir seyirci olarak, sizi (anne-baba) izlediğini unutma! Yemek masasında, sizlerin yemeğe yaptığı ufak bir mimik bile çocuğunu etkileyecek ve yemeğin tadına bile bakmadan tepki göstermesine yol açacaktır. Aynı şekilde bu kuralın mutfağınızda da geçerli olduğunu unutma! Çocuğunun sağlıklı beslenmesini ve sağlıksız abur cuburlardan uzak durmasını istiyorsan; önce buzdolabı ve mutfak dolaplarındaki besinlere bir göz at! Çocuğunun yemesini istemediğin ne kadar çok besin var değil mi? O zaman değişime önce kendinizden ve mutfağınızdan başlayın; sonra çocuğunuzdan sağlıklı beslenmesini isteyin.

çocuk

ÇOCUĞUNUN ÖZGÜR BİR BİREY OLDUĞUNU UNUTMA! KARARLARINA SAYGI GÖSTER, SEÇİM YAPMASINA İZİN VER!

Sen nasıl ne yiyip ne yemeyeceğine, doyup doymadığına karar verebiliyorsan; çocuğunun da karar verebileceğini unutma! Çocuğunun sesine kulak ver! 6 ayını dolduran bir bebek bile doyduğunu veya daha fazla yemek yemeyi istemediğini başını çevirerek belli eder. Ama anne çocuğunun doyduğu miktarla kendi doyamayacağı için, onun da doyabileceğini düşünmez. Tabaktakileri bitirmesi için baskı yapar. Yapılan her baskı ise çocuğu yemekten uzaklaştırır! Çocuğunun seçim yapmasına izin ver! Tek seçenek sunman, onun özgürlüğünü ve seçim hakkını kısıtlar. Oysaki yemekte birkaç alternatif sunman ve seçim yapmasına izin vermen; çocuğunun düşüncelerine ve ona verdiğin değeri gösterir. Yemekte alternatif yoksa da “Yemeğini hangi tabakla yemek istersin, haydi sen seç!” demen bile, çocuğunu motive edecektir.

YENİ YEMEKLER DENERKEN AMACIN; ÇOCUĞUNUN YEMESİ DEĞİL, YENİ TATLAR ÖĞRENMESİ OLSUN!

Yemek saati geldi, gün boyunca özenerek yaptığın yeni bir yemeği çocuğunun önüne koydun ve o da ne? Çocuğun dilinin ucuyla tadına baktı ve tabağı eliyle itti. Doğal olarak sende büyük bir hayal kırıklığı! Hemen vazgeçme! Çocuğunun yeni bir yiyeceğe/yemeğe alışması için onu en az 10-15 kez görmesi, tadına bakması ve yemesi gerekir! Alışana kadar yemeyi reddedebilir, dokunabilir, koklayabilir, yalayabilir, tadına bakıp çıkarabilir. Önemli olan bu dönemde çocuğuna karşı sabırlı olman, umutsuzluğa kapılıp vazgeçmemen ve çocuğunu teşvik etmendir.

 çocuk 

YEMEK TABAKLARINI KENDİNE GÖRE DEĞİL; ÇOCUĞUNUN PORSİYON ÖLÇÜSÜNE GÖRE DOLDUR!

Evet, söz konusu çocuğunun beslenmesi olduğunda, kendine hakim olamıyorsun! Lütfen çocuğunu kendin gibi düşünme. Herkesin yemek ihtiyacı birbirinden farklıdır. Çocuğun bir öğününde yarım kepçe çorba, 4 yemek kaşığı sebze yemeği, 2 yemek kaşığı yağı azaltılmış yoğurt ile doyabilecekken; sen kendin gibi düşünerek çocuğuna bir kepçe çorba (hatta iki kepçe!), 8 yemek kaşığı sebze yemeği ve bir kase de yoğurt veriyorsun ve sonra da hepsini yemesini bekliyorsun! Bu da doğal olarak çocuğunun yemek yemeye karşı tepki oluşturmasına neden oluyor! Unutma; çocuğun 1-3 yaş arası senin tükettiğin porsiyon ölçülerinin dörtte birini, 3-6 yaş arası ise üçte birini tüketebilir!

ÇOCUKLAR KARMAŞIK YEMEKLERDEN HOŞLANMAZLAR! GÖRÜNÜMÜ SADE YEMEKLERİ TERCİH ET!

Çocuğun, yemeklerin içinde yer alan besinleri tanıyabileceği şekilde görmek ister. Görünümü sade olan yemekler çocuğunun ne yediğinin bilincinde olmasını ve kendini güvende hissetmesini sağlar. Karmaşık olan yemeklerde çocuğun ne yediğini ayırt edemez ve bu da yemeğe karşı isteksizliğini ortaya çıkarır. Örneğin etli türlü yemeğine, karmaşık yapısından dolayı tepki gerçekleştirebilir. Böyle durumlarda eti ve sebzeleri ayrı ayrı pişirmen, tabağında ayrı ayrı yer vermen; çocuğunun tatmasını, yemesini kolaylaştıracaktır.

 çocuk 

ÇOCUĞUN YENİ BESİNLERİ ARKADAŞLARININ YANINDA DAHA KOLAY KABULLENİR; MİNİ PARTİLER DÜZENLE!

Çocuklar genellikle denemediği, asla yemem dedikleri besinleri; arkadaşlarının yanında daha kolay yerler. Hatta sen “benim çocuğum bunu asla yemez” dediğin için pişman bile olabilirsin. Bu nedenle çocuğuna arkadaşlarıyla mini partiler, piknikler, eğlenceler düzenle ve yeni besinleri sunmayı dene. Arkadaşlarının tadına baktığını ve yediğini gören çocuğun, yeni besinlere hayır diyemeyecektir!

ÇOCUĞUN BELİRLİ BİR BESİNİ YEMEMEKTE KARARLIYSA, YEMEKLERİNİ GİZLİ HAZİNELERE DÖNÜŞTÜR!

Ne yaparsan yap, çocuğun belirli bir besini tüketmemekte kararlı mı? O zaman yemeklerini gizli hazinelere dönüştürme vakti gelmiş demektir. Örneğin; çocuğun haşlanmış yumurtayı sevmiyor, yemiyor olabilir; ama bu tüketmesine engel değildir. Yumurtayı omlet şeklinde pişir, üzerine zeytinden göz, domatesten dudak yap; o zaman dikkatini çekersin. Eğer hiç tüketmiyorsa çorbalarına eklemeyi dene! Sert dokusundan dolayı çocuğun et yemiyorsa, yumuşak top top köfteler yap, köftelerin içine sebze (ıspanak, kabak, patlıcan, pırasa gibi) de ekle, besin değerini arttır! Yapısı nedeniyle tercih edilmeyen bir diğer besin de peynirdir. Çocuğun beyaz peyniri yemiyorsa; yağı azaltılmış labne, üçgen veya kaşar peyniri tercih et! Labne ve üçgen peyniri, çocuğunun sevdiği renkte bir sebzeyle robotton geçirerek; çocuğunun ilgisini çekecek renkli peynirler elde edebilirsin.

Anne-babalar unutmayın! Çocuk beslenmesinde anahtar kelime “sabır”, malzemeler ise “besinler, hayal gücü, gülümsemek ve çocuğa güvenmek”tir.

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Ağız yeterince büyüdükten sonra süt dişleri belirir, ardından kalıcı dişler çıkar.Devamı >
Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğun yaşına uygun ve renkli bir diş fırçası onu fırçalamaya teşvik edecektir.Devamı >
Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı olan yöntemler nelerdir?Devamı >
Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu 4 adımı mutlaka uygulayın.Devamı >
0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

Yerini kalıcı dişlere bakacak süt dişlerinin bakımı çok önemlidir.Devamı >