Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA ALERJİYİ TETİKLEYEN BESİNLER

Çocuklarda alerjiyi tetikleyen besinler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
12.10.2015 - 10:42 | Son Güncelleme:

Yardımcı Doç. Dr. Latif Küpelioğlu, çocuklarda çikolata, şerbetli tatlı ve balın reflüye neden olduğu uyarısında bulundu. İşte çocuklarda alerjiyi tetikleyen diğer besinler...

Yrd. Doç. Dr. Küpelioğlu,  çocuklarda alerjiyi tetikleyen ürünler ve riskleri ile ilgili şunları ifade etti:
 
ÇİKOLATA : Çikolatanın içinde bulunan endorfin maddesi mutluluk hormonunun salgılanmasına imkân verir. Bu nedenle çocukları kendine çeker. Ancak çikolatada kafein olduğu için reflüye yol açabilir. Bu nedenle de karın ağrısı, mide bulantısı ya da iştahsızlık gibi sorunlara yol açabilir.
 
çikolata
 
MARGARİN : Margarinin içinde omega 6 adı verilen bir yağ asidi vardır. Bu madde, alerjinin tetiklenmesine yol açabilir. İçerisinde margarin olan poğaça, pasta ya da açma gibi besinlerin tüketilmemesi gerekir.
 
KIZARTMALAR : Kızartmalar içlerinde büyük oranda yağ barındırır. Bu nedenle de kalorileri oldukça çoktur. Aşırı derecede kızartma tüketen çocuklar, obeziteye daha yatkındır. Obezite ise astımı tetikleyen bir sorundur. Bunun dışında yağlı besinler, reflüyü de tetikleyerek alerjinin şiddetlenmesine yol açabilir.
 
kızartma
 
KETÇAP : Domates, aşırı tüketilmesi durumunda mide asit salgısını arttırır. Domatesin ana maddesi olduğu ketçap, salça ya da domatesli diğer soslar küçük çocuklar için sorunlar yaratabilir.
 
MAYONEZ : Mayonez büyük oranda yağ içerir. Bundan dolayı da mide boşalmasını geciktirici etki yapar. Pek çok anne ve baba faydalı olduğu kanaati ile çocuğuna bal yedirmekten yanadır. 
 
BAL : Bal, oldukça faydalı bir besindir ancak bebekler için zehirleyici olabilirken, daha büyük çocuklar için ise reflüye yol açabilir. Bu nedenle yaşı küçük olan çocuklara çok sık bal yedirmek sakıncalıdır.
 
 bal 
 
BAHARATLAR : Baharatlar da sessiz reflü sorunu olan ya da astımlı çocuklar için oldukça tehlikelidir. Baharatlı olarak tüketilen şarküteri ürünleri, biberli yemekler astımı tetikleyebilir.
 
ASİTLİ İÇECEKLER : Asitli içecekler yani kola, gazoz gibi ürünlerin içerisinde kafein vardır. Kafein; reflüyü, astımı ve bronşiti tetikleyen bir maddedir. Bu nedenle çocuklara asitli içecekler içirilmesi önerilmez.
 
SARIMSAK VE SOĞAN : Sarımsak ve soğan oldukça faydalı iki besindir. Ancak çocuklar için çiğ sarımsak ve soğan, midede sorunlara yol açabilir. Bu nedenle çocukların hamburger tüketirken çiğ soğan yemesi, alerjik astımı tetikleyebilir.
 
    tatlı    

ŞERBETLİ TATLILAR : Baklava, şöbiyet ya da tulumba gibi ağır ve şerbetli tatlılar çok ve sık tüketildiği zaman reflüye yol açabilmektedir. Bu nedenle de alerjik etkileri tetiklenmektedir.
 
CHA

ÇOCUKLARDA BESİN ALERJİSİ NEDEN GÖRÜLÜR?

Yayın tarihi: 12.10.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.