Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLAR İÇİN ALTERNATİF BİR ARA ÖĞÜN: DONDURMA

Çocuklar için alternatif bir ara öğün: Dondurma
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Semra Akkuş Akman’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doktor Teyze Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.
UZMANA SOR
 
 

05.08.2015 - 09:30 | Son Güncelleme:

Büyük küçük herkesin severek tükettiği dondurma; protein, karbonhidrat, kalsiyum, fosfor, A, B, D vitamini içeriğiyle çok önemli bir besindir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Semra Akkuş Akman, dondurmanın çocuk beslenmesindeki yeri ile ilgili bakın neler söylüyor.

Dondurma, süt tüketmeyen çocuklar için sağlıklı bir alternatiftir

Dondurma; protein, karbonhidrat, kalsiyum, fosfor, A, B, D vitamini içeriğiyle çok önemli bir besindir. Baklava, çikolata, pasta gibi diğer tatlı yiyeceklere göre daha düşük kalori içeriği ile de sağlıklı bir yiyecektir.

Yüksek kalsiyum ve fosfor içeriği ile özellikle büyüme çağındaki süt ve süt ürünlerini yeterli tüketmeyen çocuklarda sağlıklı bir alternatif olabilir. Dondurma seçerken özellikle porsiyon kontrolüne ve  porsiyon başına beslenme değerlerine dikkat edilerek seçim yapılmak çok önemlidir. Ara öğünlerde çocuklarınıza ortalama 100-110 kcal sınırında olan dondurmayı gönül rahatlığı ve keyifle verebilirsiniz.

Güvenilir olmayan yerlerden dondurma almayın

Açıkta satılan, güvenilir olmayan dondurmalar infekte olma riski taşır. Bunun için kullanılan sütün doğru pastörizasyonu, doğru saklama koşullarında saklanılması, dondurmaların taşınması sırasında soğuk zincirin bozulmaması infeksiyon ihtimalini azaltır. Bu koşulların uygun olmadığı güvenilir olmayan yerlerden alınan dondurmalar başta mide- barsak infeksiyonları olmak üzere hastalıklara davetiye çıkarır. Bu nedenle hijyenik şartlarda üretilmiş, güvenilir ürünleri tercih edin.

Çocuklar yaş kış dondurma yiyebilir mi?

Yine ülkemizde yerleşik olan bir yanlış bilgi de dondurmanın sadece yaz aylarında tüketilebileceği düşüncesidir. Oysa dondurma yaz-kış tüketilebilecek bir besindir. Çocuklar için hem besleyici hem de keyifle tüketilen dondurmanın yaz kış ara öğün olarak tüketilebilmesi uzmanlar tarafından da önerilen bir seçenektir. Yurt dışında birçok ülkede dondurma tüketim miktarlarının ülkemize göre çok daha büyük miktarlarda olması ülkemizdeki bu konudaki eksikliğin göstergesidir.

Sonuç olarak çocukların küçük porsiyonlarla yaz-kış dondurma tüketmeleri konusunda kısıtlayıcı davranılmamalıdır.

Donduma çocuklarda boğaz infeksiyonuna neden olur mu?

Ülkemizde olan yerleşik yanlış algı dondurmanın çocuklarda boğaz infeksiyonu yapabileceği düşüncesidir. İnanılanın aksine soğuk sıvı ya da yiyecek tüketimi ile üst solunum yolu enfeksiyonu arasında kanıtlanmış bilimsel bir ilişki yoktur.

Yayın tarihi: 05.08.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.