Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BESLENME ÇANTASINI DOLDURALIM!

Beslenme Çantasını Dolduralım!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.10.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çocuğunuzun her an yanında olamazsınız ama sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir çocuğun sağlıklı gelişimi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının erken yaşta kazandırılması, çok büyük önem taşır. Aslında çocuklar, sağlıklı gelişimleri için özel besinlere değil, besin öğelerine ihtiyaç duyarlar. 

Özellikle okullarda ara öğün olarak tüketilmesi için hazırlanan beslenme çantalarına konulacak besinleri seçerken dikkatli olunması gerekir. Sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamanın en kolay yolu içine 4 ana besin grubundan birer çeşit besin yerleştirmektir. Süt ve süt ürünleri yanında içecek olarak meyve suyu bulundurulmalıdır. Süt yerine yoğurt, ayran da tüketilebilir.

Çocuğunuzun sağlıklı olarak gelişmesi için, 3-4 adet ceviz konulabilir. Ayrıca sebze ve meyvelerin mutlaka beslenme çantasında yer alması gerekir. Sandviçin içine domates veya tatlı biber dilimleri eklenebilir. Mevsimine göre küçük bir adet yıkanmış havuç konulabilir. 

İyi yıkanmış meyvenin beslenme çantasına doğramadan koyulması besin değerini koruyor. Aşırı saflaştırılmış tahıl ürünleri ile saf şeker tüketiminin artması ve diş bakımının yeterli yapılmaması diş çürüklerine neden olabiliyor.

Şekerlemeler, şekerli içecekler, çikolata, gofret, tatlı bisküviler, diğer tatlı yiyeceklerin enerji değeri yüksek. Ayrıca hızla kana karıştıkları için iştahı azaltarak çocuklar için gerekli olan diğer besinleri yeterli miktarda almalarını engelliyor. Bu nedenle böyle besinlerin özellikle yemek saatine yakın tüketilmesi sakıncalıdır. Bu tür besinlerin tüketim miktarı ve tüketim zamanına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca, beslenme çantalarında içecek olarak su, kutu meyve suları, kutu ayran veya kutu sütlerin yer alması daha sağlıklı seçimlerdir.

Prof. Dr. Sevinç Yücecan 

Yayın tarihi: 25.10.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.