Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

2 YAŞINDAN ÖNCE MUTLAKA SEBZE YEDİRİN!

2 yaşından önce mutlaka sebze yedirin!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.06.2014 - 13:00 | Son Güncelleme:

Erken yaşta sebze verilen çocuklar, ileride yeni yiyeceklere daha kolay alışıyor.

İngiltere'deki Leeds Üniversitesi araştırmacıları, İngiltere, Fransa ve Danimarka'dan 332 çocuğun katılımıyla yaptıkları çalışmada en mızmız çocukların bile 5-10 denemeden sonra daha fazla sebze yemeye başladığını belirledi.

Çalışma sırasında 4 aylık ile 3,5 yaş arasındaki çocuklara iki yılda en az 5-10 kez enginar püresi verildi. Tekrarlanan denemelerin ardından çocukların yüzde 21'i tabağını silip süpürmeye, yüzde 40'ı da enginarı sevmeye başladı. Çalışma, çocukların yemesi için sebzelerin tadının başka yiyeceklerle maskelenmesi gerektiği inanışını da yıktı. 

Çocukları üç gruba ayıran araştırmacılar, bir gruba sadece enginar püresi verirken diğer grupların pürelerine şeker ya da bitkisel yağ ekledi. Grupları zaman içinde yenilen püre miktarında artış olup olmadığına göre değerlendiren araştırmacılar, sade püre ile şeker eklenmiş püre yiyenler arasında herhangi bir fark olmadığını ortaya çıkardı.

Leeds Üniversitesi Psikolojik Bilimler Enstitüsü'nden Profesör Marion Hetherington, çocukların iki yaşından sonra seçici davranmaya ve yeni şeyler denemeye isteksiz olmaya başladıklarına dikkati çekerek, çocuklara sebze sevdirmek için iki yaşından önce ve sık sık sebzeli yemekler verilmesini önerdi.

Hetherington, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen çalışmada enginarı evlerde sık pişirilmeyen bir sebze olduğu için tercih ettiklerini belirtti.

Çalışma, PLOS ONE dergisinde yayımlandı.

AA

Yayın tarihi: 03.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.