Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE BÖBREK BÜYÜMESİ

Yeni doğan bebeklerde böbrek büyümesi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.09.2016 - 15:07 | Son Güncelleme:

Böbrek büyümesinin neden kaynaklandığını saptamanın tedavi açısından belirleyici olacağına dikkat çeken Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, yeni doğan bebeklerde böbrek büyümesi rahatsızlığı hakkında bilgi veriyor.

Anne karnında bebeklere yapılan ayrıntılı Ultrasonda bebeklerin baş çevresi (BPD), karın çevresi (AC), bacak boyu (FL) ölçümleri yapılarak bebeğin haftasına göre gelişimi, yaklaşık doğum zamanı, ölçümlerin birbiri ile uyumu incelendiği gibi diğer organları ve genetik anomali olup olmadığı da değerlendirilir. Bebeklerin beyin yapılarından ayak parmağına kadar tüm yapılar, konusunda uzman doktorlar tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sırasında belirlenen bazı problemler, bebeğin genel gelişimine engel olmayan ancak doğum öncesi ve doğum sonrası yakın takip gerektiren, gerektiğinde müdahale edilebilecek problemlerdir. Renal pelvis dilatasyonu, halk arasındaki tabirle, “böbrek büyümesi” bu problemlerden birisidir.

Bebeklerde böbrek büyümesi

UZMAN TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMELİ

Anne karnındaki bebeğin değerlendirilmesi sırasında renal pelvis AP çapı 10 mm’ye kadar normal sınırlarda kabul edilir ancak takibi gerekir. 10 mm üzerindeki renal pelvis dilatasyonlarında da anne karnında iken sıkı takip, doğumdan sonra da yenidoğan böbrek ultrasonu takipleri gerekir. Yenidoğan böbrek ultrasonu sırasında böbrek genişlemesinin nereden kaynaklandığı anlaşılmaya çalışılır. Böbrek genişlemesinin böbrek çıkışındaki darlığa mı (UP darlık), idrar kesesi girişindeki darlığa mı (UV darlık) ya da üretra çıkışındaki darlığa mı bağlı olduğu araştırılmalıdır. Çünkü her darlık farklı şekillerde tedavi edilir. Bazıları kendiliğinden geçerken bazıları hiç beklenmeden tedavi edilmelidir. Bu nedenle böbrek genişlemelerinin değerlendirilmesinde konusunda uzman bir radyolog tarafından değerlendirme hayati önem arz eder.

Yayın tarihi: 01.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: