Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ DOĞAN BEBEKLER NEDEN HIÇKIRIR?

Yeni doğan bebekler neden hıçkırır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Semra Akkuş Akman’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doktor Teyze Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.
UZMANA SOR
 
 

20.06.2019 - 17:15 | Son Güncelleme:

Yeni doğan bebekler hıçkırık görülmesi normal midir? Hıçkırık kendiliğinden geçer mi yoksa müdahale edilmesi mi gerekir?

Yenidoğan dönemi sindirim, boşaltım, bağışıklık gibi sistemler açısından diğer çocukluk dönemlerinden farklıdır. Bebek anne karnının sıcak ve güvenilir ortamından ayrılıp dünyaya geldiğinde, özellikle sindirim sisteminin işlevlerinin gelişim süreci zaman alır. İlk defa bebek sahibi olan ailelerde; bebekteki hapşırma, hıçkırma, sıvı ve sık kaka yapma, gaz çıkarmakta zorlanma gibi hayatın ilk günlerinde normal olan tepkiler, kaygı unsuru oluşturur.

BEBEKLER NEDEN HIÇKIRIR?

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık sık görülür. Hıçkırık göğüs ve karın boşluğunu ayıran diyafram kasının ritmik kasılması sonucunda, ses tellerinin birbirine yaklaşması ile oluşur. Yeni doğan bebeklerde midenin genişlemesi sinirler aracılığıyla diyafram kasını uyarır, bu uyarı en sık hıçkırık nedenidir. Diğer bir deyişle hıçkırık bebeğin doyma bulgularından biridir. Biberonla beslenen bebeklerde, anne memesinden beslenenlere göre mide daha hızlı genişlediği için daha çok hıçkırık görülür. Bebeğin aşırı hava yutması, ani ısı değişikliği de hıçkırık nedenlerinden biridir.

HIÇKIRIK UZUN SÜRE GEÇMEZSE NE YAPILMALI?

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık oluşumunda, hiç müdahale edilmese de kendiliğinden düzelir. Birkaç dakikada düzelmez ise bebek dik pozisyona getirilip sırtı sıvazlanmalı, buna rağmen hıçkırmaya devam ederse kısa süreli emzirilmelidir. Bebeğe hıçkırdığı zaman limon suyu verilmesi aspirasyon riski açısından önerilmez. Bir yaş üzerinde iç organların gelişimi ile birlikte hıçkırık azalır. Bir yaşı geçen çocukta hala sık hıçkırık görülüyorsa gastroözefajial reflü akla gelmelidir.

Yayın tarihi: 20.06.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: