Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PREMATÜRE BEBEKLERİN HASTANEDEN ÇIKIŞI

Prematüre bebeklerin hastaneden çıkışı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bebeğinizi ne zaman eve götürebilirsiniz?

Dr. Gülnihal Şarman erken doğum yapan ailelerin bebeklerini eve götürebilecekleri süreçle ilgili en çok merak edilen soruları sizler için yanıtlıyor...

Bebek yoğun bakımına yatan her bebek için sorulan sorulardan biri 'Ne zaman bebeği eve alırız? şeklindedir. Bu, son derece haklı ve yerinde bir istektir. Bebeklerin yoğun bakımdaki süreçleri kadar önemli bir konu da taburculuk planlarıdır. Bazı esaslardan ödün vermeden bebek taburcu edilirse iyi bir ev süreci neredeyse garanti edilmiş olur.

Peki, bebeğinizi ne zaman eve götürebilirsiniz?

1800-2000 gram ağırlığına ulaştı mı?

Artık çok katı uygulanan bir kural olmasa da, evde rahat bakılma açısından iyi bir ölçüttür. Her yönden çok iyi gelişmiş ve hastanede kalmasına gerek kalmayan bebekler bu kilodan daha azken de eve gidebilirler. Bazen de 2000 gramı aşan bebekler başka sorunları nedeniyle ünitede kalmaya devam edebilirler.

Solunumu düzenli mi?

En az 3-4 gün boyunca solunum durakları yaşamamış olmalıdır. 30-34 haftalık bebekler 35-36. haftalarda bu olgunluğa erişirken, çok erken doğan bebekleri 40-44. haftalarına kadar beklemek gerekebilir.

Tüm beslenmelerini meme emerek ya da biberonla yapabiliyor ve günde en az 15 gram civarında/alabiliyor mu?

Aranma, emme ve yutma işini, bir yandan da düzenli soluk alarak yapıyorsa; bebek iyi besleniyor denir. Bebekler ünitede genellikle günde 7-8 kez beslenirler. Bu düzenin evde de devam etmesini beklenir.

Kuvöze gerek olmadan açık beşikte ısınabiliyor mu?

Kuvöz dışında ısısını koruyabilen ve kilo alan bir bebek artık evde de rahatlıkla bakılabilir duruma gelmiştir.
 

Yayın tarihi: 01.01.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: