Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ BABALARIN PSİKOLOJİSİ

Yeni babaların psikolojisi
17 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

08.07.2014 - 13:20 | Son Güncelleme:

Erkek için baba olmak, kadının anne olmasından farklıdır.

Anne sadece bebeği için endişelenirken baba hem eşi hem de bebeği için endişe duyar.

Yeni baba olan bir erkeğin ilk hissettiği şey biraz şaşkınlık, biraz korku daha çok sevinç ama her şeyden öte derin bir ferahlama duygusudur. Eşi doğumdan sağ salim çıkmış, bebeği dünyaya gelmiş, artık korku ve endişe geride kalmıştır. Çünkü eşi içerde bir kere doğururken o dışarda dokuz doğurmuştur. Bu yüzden de eşi ile birlikte bu dönemi sağ salim atlatmanın neşeli bir ferahlığı vardır. Ne yapacağını bilemez, ortada şaşkın bir şekilde dolaşır. Ancak birinci doğumda yaşadığı bu duyguları daha azalarak diğer doğumlarda yaşar ve 3. doğumda artık tecrübeli bir baba olarak sakin bir şekilde yeni gelen bebeği bekler.

Yeni baba olmak tabii ki doğum sayısına bağlıdır. Nasıl ilk doğumu zor yapan anneler sonraki doğumlarında artık ne zaman doğuracağını bilip hastanenin yolunu tutuyorsa erkekler de ilk seferinde yaşadıkları korku ve endişeyi daha az yaşarken, sevinçli kısmı daha çok yaşarlar. Eşlerine daha çok zaman ayırırlar ve onun daha çok yanında olurlar.

Erkek için baba olmak kadının anne olmasından farklıdır. Anne bebeği düşünürken baba hem bebek hem de anne için endişelenmektedir. Artık üstünde sorumluluk vardır. Kendi hayatında üçüncü bir kişiye karşı sorumlu duruma gelmiştir. Bütün bunlar yeni babaların psikolojisinde bir yandan sevinç yaratırken diğer taraftan da “Gelecek nasıl olacak, bir sorun yaşayacak mıyız? Eşime ve çocuğuma bakabilecek miyim?” endişelerini yaşamaktadır. Bu endişeler az ya da çok ama her babada yaşanan endişelerdir. Sonuçta erkeğin hayatında yeni baba olmanın birçok duygu ve düşünceyi aynı anda getirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

Yayın tarihi: 08.07.2014
17 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: