Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KUCAKTAN İNMEYEN BEBEKLER!

Kucaktan inmeyen bebekler!
106 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.06.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sürekli kucağa alınmak bebekleri şımartır mı?

Bebekler doğdukları ilk günden itibaren kucağa alışıyor. Her ağladıklarında, her huzursuz olduklarında anne babalar hemen kucağa alıp onları sakinleştirmeye çalışıyorlar. Ondan bir an bile ayrı kalamayıp, onu koruyup kollamak isterken acaba onun gelişimi için bu yaptığımız doğru mu? Pedagog Dr. Melda Alantar bu konuda en çok merak edilen soruları tüm detaylarıyla bizler için yanıtlıyor...

Bebekler kucağa alışır mı?

Her ağladığında bunun nedenini araştırmadan, sürekli olarak bebeklerini kucaklarına alarak sakinleştirmeye çalışan anne-babaların bebekleri kucağa alışır.

Sürekli kucağa alınmak bebekleri şımartır mı?

Bebeklerin yaşama güvenle sarılabilmeleri için kucaklanmaya, ten temasına gereksinimleri vardır. Ancak her durumda ağlayan bebeği kucağa almak bebeklerin düzenini bozan, onları tamamıyla yetişkinlere bağımlı duruma getiren, var olan kaynaklarını kullanmaktan alıkoyan bir tutumdur. Örneğin pek çok bebek gece uyanır ve tekrar uykuya dalar. Ancak her uyanıp ağladığında onu kucağa alıp, evin içinde dolaştıran ebeveynler bebeğin kendisini rahatlatarak yeniden uykuya dalma gizli gücünü kullanmasına fırsat vermedikleri için, bebekleri kendi başlarına uykuya dalmayı öğrenemezler.

Kucağa alınmadığı takdirde sürekli ağlayan bebeği susturmak için neler yapılabilir?

Bu durumda öncelikle bebeğin niçin ağladığını anlamak gerekir. Ağlama bebeğin konuşma dilidir. Bebekler konuşamadıkları için ağlayarak isteklerini, sıkıntılarını dile getirmeye çalışırlar. Bebeklerin ağlamalarının pek çok nedeni vardır. Açlık, kulak enfeksiyonları, karın ağrıları, gaz sancıları, altını kirletmiş olması, diş çıkarması, bebeğin fazla yorgun olması ve kolik bebek olması gibi. Bebekler günde ortalama farklı zaman dilimlerinde 3 saat ağlarlar, bu durum olağandır. Kolikli bir bebek ise üç hafta boyunca haftanın üç günü üç saat süreyle ağlar. Diğer bebeklerden farklı olarak ağlamanın hepsi bir seferde ve aynı zaman diliminde gerçekleşir. Ağlayan bir bebek karşısında çaresizliğe kapılmak yerine, öncelikle ağlamaya yol açabilecek fiziksel bir neden olup, olmadığından emin olun.

Kucağa almanın olumsuz etkileri var ise başka öneriler ne olabilir?

Bebeğin fiziksel herhangi rahatsızlığı söz konusu değilse bir süre ağlamasına izin vermek, Oyalanması için karyolasının üzerine asılabilen sesli, müzikli, hareket eden oyuncağını kurarak izlemesini sağlamak, Ağlamadığı zaman bebeği kucağa alarak sevmek, Bebeğin dikkatini farklı bir noktaya çekerek onu sakinleştirmek, örneğin müzik dinleterek sakinleşmesini sağlamak, Bebeği kucağa almadan yattığı yerde sırtını okşayarak, bebek masajı yaparak rahatlatmaya çalışmak v.b

Yayın tarihi: 05.06.2014
106 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Rezalet ya bunu psikolog diye nasıl buraya paylaştınız? neymiş bebek ağlayınca etrafındaki objelerle susturmak lazımmışda yok müzikmişte abla şakamısın sen? sen hiç bir çocuğa geçti bir günü 1 saat baktınmıda buradan ahkam kesiyorsun? bebek onlarla susarmı? bebeğin en büyük isteği kucak çünkü doğru düzgün duymuyor doğrudüzgün görmüyor hayat bağı o kucak o yüzden duyuları gelişene kadar buna ihtiyaç duyuyor taş devrinde olduğunuzu düşünün bir bebeği olan taş devri insanı kucağından ayırırmı bebeğ

17.08.2015 11:56:46 Enzo Scifo

Yakın bir dönemde her ağladığında kucağa alın,özgüveni artar şeklindeki pedagog açıklamaları okuduğumu çok iyi hatırlıyorum.Ayrıca karyolasına asılan müzikli oyuncaklardan kasıt,dönenceler ise,bu tür dönencelerin otizm oluşturma,tetikleme gibi bir etkisi olduğundan kesinlikle kullanılmaması gerektiğine ilişkin otizm derneğinin açıklamaları var.

18.06.2014 15:09:06 esra kurmay
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: