Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KIZLARININ DOĞUM LEKESİNDEN DÖVME YAPTIRDILAR

Kızlarının doğum lekesinden dövme yaptırdılar
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.03.2015 - 11:13 | Son Güncelleme:

İngiltere’nin Grimsby kentinde yaşayan Tanya and Adam Phillips çifti, zor bir doğum süreci geçiren ve sağ bacağını kaplayan doğum lekeleriyle dünyaya gelen kızlarının doğum lekesinin aynısını kendilerine dövme yaptırdılar.

Tanya and Adam Phillips çifti, komşularının kızları Honey-Rae’nin bacağındaki lekelere işaret ettiğini gördüklerinde kızlarının bacağındaki lekelerden utanmaya başlamasından duydukları endişeden dolayı kendi bacaklarına da aynı doğum lekesinin dövmesini yaptırdılar.

Daily Mirror gazetesine konuşan Tanya Phillips, eşi Adam’ın Noel’de kendisinin ise bu hafta kutladığı 40. doğum gününde kızının doğum lekelerini bacağına dövme yaptırdığını belirtti ve “ Kızımızın kendini özel hissetmesini, doğum lekelerinden utanmamasını, aksine onlarla gurur duymasını istedik” dedi.

Doğum lekeleri nedir? 

Doğum lekeleri; kan damarları veya cilde rengini veren pigment hücreleri gibi, normalde ciltte bulunan yapıların aşırı büyümesi, oluşumunda bir sorun olması sonucu ortaya çıkarlar. Damarlar ya çok sayıdadır, ya da yapıları normalden farklıdır.

Yenidoğan bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, cildinde bazı lekeler, renk değişiklikleri dikkatinizi çekebilir. Doğum lekeleri diye adlandırsak da, bunların bazıları doğumdan kısa bir süre sonra da ortaya çıkabilir.

Bu lekelerin büyüklükleri değişkendir, düz veya ciltten kabarık olabilirler. Vücudun farklı yerlerinde yer alabilirler. Farklı renklerde ( pembe, kırmızı, kahverengi, siyah... ) olabilirler.

Doğum lekeleri neden oluşur ve zararlı mıdır?

Doğum lekeleri önlenemez. Neden oluştuğu bilinmemektedir. Yaygın inanışların aksine, hamilelikte annenin yaptığı veya yapmadığı bir şey ya da yediği bir şey bebekte doğum lekesine yol açmaz.

Doğum lekeleri genellikle zararsızdır, bebek için bir sorun yaratmaz ve tedavi gerektirmezler. Zamanla kaybolabilirler. Ancak bazı doğum lekeleri, başka sağlık sorunlarıyla birlikte olabilirler. Bu nedenle, doğum lekesi olan bebeğin doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Doğum lekeleri nasıl tedavi edilir?

Doğum lekeleri genelde zararsızdır, ancak bebeği gören doktor lekenin tipini belirleyecek, nasıl bir izlem gerektiğini saptayacaktır. Bazı doğum lekeleri, hızlı büyüdüğü için veya estetik nedenlerle tedavi gerektirebilir. Herhangi bir lekede kaşıntı, kanama, iltihap belirtisi varsa doktora başvurmak gerekir. Benler, büyüklük ve renk değişimi yönünden ömür boyu takip edilmelidir. Çok büyük benlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Hemanjiomlar, kendiliğinden küçülüp kaybolduğu için genelde tedavi gerektirmez. Ancak çok büyükse ve bulunduğu yeryüzünden beslenme, solunum gibi işlevlerde sorun oluşturuyorsa kortizon grubu ilaçlarla tedavi gerekebilir. Şarap lekeleri için, lazer tedavisi kullanılabilir. Lazer tedavisine bebeklik döneminde de başlanabilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr. Nilüfer Toprakçı

Yayın tarihi: 03.03.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: