Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ERKEN DOĞUMDA KANGURU BAKIMI

BU BAKIM UYGULAMASI BEBEĞİN GELİŞİMİNİ OLUMLU ETKİLİYOR.

Erken doğumda kanguru bakımı
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Kanguru bakımıyla yeni doğan bebeğin anne sütü alımının sağlandığını söyleyen Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, bu bakım hakkında bilgi verdi.

Yeni Doğan Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu erken doğum sonrası kanguru bakımı hakkında şu bilgileri kaydetti:

 • Anne ile bebeğin fiziksel teması, yeni doğanın solunum ve kalp ritmini olumlu yönde etkiler. Annenin sesi ve mırıldanması, bebeğin nörolojik ve zihinsel gelişimini sağlar.
 • Kanguru bakımı olan prematüre bebekler, anne sütleri ile daha iyi beslenir, daha sakin uyur ve hastaneden daha kısa süre içinde taburcu edilir.
 • Erken doğan bebeklerin sağlıklı bir şekilde hastaneden taburcu olduktan sonra evde bakım süreçleri de önemlidir.
 • Odanın sık sık havalandırılması, ışıklandırmanın sağlanması, bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması özellikle damlacık enfeksiyonu riskini azaltmak açısından önemlidir.

Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin, organlarının büyüyüp gelişeceği dönem olan 37 haftayı doldurmadan önce doğdukları için yaşamların ilk günlerinde bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabildiklerini belirtti. Nemlioğlu, prematüre bebeklerin akciğerle ilgili sorunlar, kafa içi kanamalar, sindirim sistemi problemlerinin getirdiği hastalıklar, erken ya da geç dönemde enfeksiyon, görme, işitme nörolojik sorunlar yaşayabildiklerini söyledi.

Anne-baba ile bebeğin fiziksel teması önemli

Yeni doğan ünitelerinde ortamın düzeni ve bebeğe yapılan her müdahalenin, son derece titiz bir yaklaşım gerektirdiğini ifade eden Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, "kanguru bakımı" adı verilen uygulama ile bebeğin sadece altı bağlanmış ve başında bir başlık olacak şekilde anne sütü alması ve anne sıcaklığını hissetmesinin sağlandığını bildirdi. Dr. Nemlioğlu, "Anne ile bebeğin fiziksel teması, yeni doğanın solunum ve kalp ritmini olumlu yönde etkiler. Annenin sesi ve mırıldanması, bebeğin nörolojik ve zihinsel gelişimini sağlar. Bebeğin vücut ısısı korunur, anne ve babası ile arasında psikolojik bir bağ kurulur. Kanguru bakımı olan prematüre bebekler, anne sütleri ile daha iyi beslenir, daha sakin uyur ve hastaneden daha kısa süre içinde taburcu edilir" dedi. Kanguru bakımı uygulanan bebeklerin daha çabuk kilo aldığını, oksijen seviyelerinin yükseldiğini, kalp atışlarının düzenli olduğunu belirten Yeni Doğan Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, "Normal bir odada rahatlıkla soluk alabilen ve beslenebilen bu bebekler, hayati tehlike yaratacak bir hastalıkları yoksa ve günlük ağırlık artışı uygunsa taburcu olabilmektedir" diye konuştu.

Oda sık sık havalandırılmalı

Erken doğan bebeklerin sağlıklı bir şekilde hastaneden taburcu olduktan sonra evde bakım süreçlerinin de ayrı bir önem kazandığını vurgulayan Yeni Doğan Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, "Özellikle evde bebeğe yapılan ziyaretler enfeksiyon riskini artırdığından bu konuda ailenin ve yakın çevresinin anlayışlı, bilinçli bir tutum sergilemesi gerekir. Odanın sık sık havalandırılması, ışıklandırmanın sağlanması, bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması özellikle damlacık enfeksiyonu riskini azaltmak açısından son derece önemlidir. Birinci aydan itibaren ilk beş ay boyunca aylık aşıların yapılması, anne-babanın da boğmacaya karşı mutlaka aşılanması ve bebeğin her gün temiz hava alması için dışarı çıkarılması, taburcu olduktan sonra yapılması gereken bakımlardır" dedi.

Düzenli kontroller hastaneden çıktıktan sonra da devam edilmeli

Erken dünyaya gelen bebeklerin düzenli kontrollerinin, hastaneden çıktıktan sonra belirli aralıklarla devam ettirilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Yeni Doğan Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dördüncü haftadan sonra göz muayenesi, işitme taraması detaylı olarak yapılmalı ve daha sonra poliklinikte gelişimleri takip edilmelidir. Bebeğin zamanında başını dik tutmasından, oturmasından ve emeklemesinden okul çağına kadar ciddi bir izleme programına alınması önemlidir. Çocuğun ilkokuldaki başarısını görene kadar kontrollere devam edilmelidir. Çünkü bebekken fark edilmeyen öğrenme problemleri veya hiperakitivite ilkokulda ortaya çıkabilir."

İHA

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek kordonu kesilmeden önce anneler bebekleriyle biraz daha fazla zaman geçirebilmeli.Devamı >
Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Uyurken kollarına hakim olamayan sevimli minik sizin de yüzünüzü güldürecek.Devamı >
Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Şirin halleriyle yüzünüzde tebessüm oluşmasını sağlayacak.Devamı >